Ošetrovanie a starostlivosť – 1. Časť, základné pravidlá

Materiál, farba, prevedenie a ostatné parametre veľmi ovplyvňujú následnú starostlivosť. Ak niekto nerád žehlí posteľné obliečky, vyberá si väčšinou krepové prevedenie.

Ošetrovanie a starostlivosť – 1. Časť, základné pravidlá

Na druhej strane však krep neponúka takú jemnosť a hebkosť ako bavlnený satén, no žehlenie sa tu minimalizuje. Pre každodenné používanie sa najviac odporúčajú posteľné obliečky zo 100 % bavlny (klasická bavlna, bavlnený satén a makosatén, krep, damašek atlas). Bavlna vytvára prirodzené a zdravé prostredie pre spánok a má neporovnateľne lepšie vlastnosti ako polyester, resp. mix bavlna/polyester. Bavlna je vzdušná, zdravotne nezávadná, prirodzená a príjemná na dotyk s pokožkou. Nebudeme sa venovať všetkým materiálom, avšak od materiálu sa veľa odvíja.

Keď prídete do klasického obchodu, pri fyzickom kontakte s produktom si môžete pozrieť aj symboly ošetrovania. To na internete vidíte len vtedy, ak by bola fotka produktu obohatená aj o štítok so symbolom. V dobrých internetových obchodoch si môžete informáciu o symboloch a spôsoboch ošetrovania produktu prečítať v produktových informáciách, či dodatočných informáciách pri každom produkte alebo pri skupine produktov.

Pred nákupom si teda dobre premyslite, ktorá vlastnosť je pre Vás dôležitá: moderný dizajn, elegancia a dlhá životnosť, jednoduchá údržba...? Kde budete používať posteľné obliečky či uteráky: v spálni, detskej izbe, na chate, v chladnejšom alebo teplejšom prostredí atď.?

 

Základné pravidlá

Keď už máte obliečky, plachty či ostatný bytový textil doma, nezabúdajte vyprať nový výrobok ešte pred jeho použitím. Je to základné pravidlo, ktoré sa netýka len posteľného prádla, ale vo všeobecnosti všetkých výrobkov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s kožou (zvlášť vyrobených z prírodnej kvalitnej bavlny). Umožní to ochrániť sa pred alergickými rekciami, ktoré môžu vyvolať prostriedky chrániace tkaniny počas dopravy. Venujte pozornosť skutočnosti, že pred prvým praním sú textílie citlivé na pôsobenie chemických prostriedkov. Všetky tieto prostriedky môžu spôsobiť odfarbenie tkaniny a jej trvalé poškodenie. Tkaniny z bavlny vysokej kvality a mikrobavlny, zvlášť tmavej farby, sú typické vypúšťaním prachu pred prvým praním. Je to prirodzená vlastnosť vysokokvalitného materiálu. Vypúšťanie prachu aj zvýšená citlivosť na chemické prostriedky sa strácajú po treťom praní.

Pred praním je veľmi nepopulárne triedenie bielizne, avšak vypláca sa. Známe pravidlo hovorí, že biele zvlášť. Oddeľte teda biele prádlo od farebného prádla. Čím podobnejšie farby spolu periete, tím menej stratíte ich farebnosť.

 • Nemiešajte jemné tkaniny ako vlny či hodváb s robustnejšími textíliami ako napr. uteráky.

• Všímajte si symboly prania a značky na oblečení - informujú o správnej teplote prania alebo napríklad či môže byť daná textília čistená len v čistiarni.

• Viac zašpinená bielizeň by sa nemala prať spolu s mierne znečistenou

• Červená a čierna bielizeň môže zanechávať farebné stopy na iných odevoch a preto by sa mala prať spolu s oblečením podobnej farby.

Riaďťe sa symbolmi ošetrovania. Dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel môžeme výrazne predĺžiť dobu používania textilných výrobkov.

 

 

 

 

Darčeková poukážka

Bezpečný nákup

Veľkoobchod

Hotelový program

Novinky pre váš lepší domov

Zaregistrujte sa a získajte pravidelne horúce novinky, inšpirácie a skvelé akciové ponuky pre váš domov plný krásy a pohody.

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie