Ako zlepšiť spánok ?

Pozrime sa na to, prečo je spánok pre nás dôležitý. Čo nám hrozí pri nedostatku spánku, resp. pri nedostatku kvalitného spánku a ako ten náš spánok vylepšiť.

 dobru noc_gabonga

Aké problémy môže spôsobiť nedostatok spánku?

Nedostatok spánku môže mať vážne následky na naše fyzické aj duševné zdravie. Niektoré z najčastejších problémov, ktoré môžu vzniknúť z nedostatku spánku, sú:

 • Únava a slabosť: Nedostatok spánku môže viesť k pocitu únavy, slabosti a zníženej energie. To môže ovplyvniť našu schopnosť plniť bežné úlohy a vykonávať denné aktivity.
 • Zhoršená kognitívna funkcia: Nedostatok spánku môže mať vplyv na kognitívne funkcie, ako sú pozornosť, pamäť a učenie. To môže ovplyvniť našu schopnosť sústrediť sa, robiť rozhodnutia a riešiť problémy.
 • Zvýšené riziko chorôb: Nedostatok spánku môže viesť k zvýšenému riziku vzniku rôznych chorôb, ako sú srdcové choroby, cukrovka, obezita a depresia.
 • Podráždenosť a stres: Nedostatok spánku môže mať vplyv na našu náladu a emocionálnu stabilitu. To môže viesť k podráždenosti, stresu a úzkosti.
 • Zvýšené riziko nehôd: Nedostatok spánku môže ovplyvniť našu reakčnú dobu a koordináciu, čo môže viesť k zvýšenému riziku dopravných nehôd alebo iných nehôd.

ked je clovek nevyspany_gabonga

Celkovo je nedostatok spánku vážnym problémom, ktorý môže mať negatívne následky na naše celkové zdravie a pohodu. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť kvalite a dĺžke spánku, aby sme sa mohli cítiť dobre a fungovať v každodennom živote.

 

Ako zlepšiť spánok?

Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť kvalitu spánku. Niektoré z týchto spôsobov môžu zahŕňať:

 1. Vytvorte si pravidelný rozvrh spánku: Snažte sa spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, aby si váš organizmus zvykol na pravidelný spánkový cyklus.
 2. Vyhnite sa stimulantom: Snažte sa vyhnúť kofeínu, alkoholu a nikotínu aspoň niekoľko hodín pred spaním.
 3. Relaxačné techniky: Pokúste sa uvoľniť pred spaním pomocou relaxačných techník, ako je napríklad meditácia, hlboké dýchanie alebo jóga.
 4. Vytvorte si optimálne prostredie pre spánok: Uistite sa, že máte vhodné podmienky pre spánok, t.j. tiché a tmavé prostredie, optimálnu teplotu a vlhkosť v miestnosti a pohodlnú posteľ s pohodlnými posteľným obliečkami a kvalitnou plachtou.
 5. Vykonávajte fyzickú aktivitu: Vykonávanie fyzickej aktivity, ako je cvičenie, môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Pokúste sa však vykonávať cvičenie skôr v dopoludňajších hodinách, aby ste sa pred spaním uvoľnili.
 6. Vyhnite sa stresu: Stres môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku. Pokúste sa vyhnúť sa stresujúcim situáciám v predvečer spánku a použite relaxačné techniky na zmiernenie úzkosti a stresu.
 7. Jedzte zdravo: Zdravá strava môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Vyhnite sa ťažkým jedlám a nápojom pred spaním a zahrňte do svojej stravy potraviny, ktoré obsahujú tryptofán, ako sú mliečne výrobky, ovsené vločky alebo banány.
 8. Vyhnite sa dlhodobému sledovaniu obrazovky: Snažte sa vyhnúť sledovaniu televízie, tabletu alebo smartfónu v hodinách pred spaním. Modré svetlo emitované týmito zariadeniami môže narušiť vašu cirkadiánnu rytmiku a ovplyvniť vašu schopnosť zaspať.
 9. Použite spánkovú hygienu: Zachovanie čistoty a hygieny v spálni môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Pravidelne meniť posteľné prádlo, vetráť izbu a udržiavať vhodnú teplotu a vlhkosť v miestnosti.
 10. Konzultujte s lekárom: Ak máte problémy so spánkom, konzultujte so svojím lekárom alebo odborníkom na spánok. Môžu vám pomôcť určiť príčinu vašich problémov so spánkom a navrhnúť vhodné riešenia.

dobry spanok_gabonga