Ako predchádzať stresu doma, aj v práci

Žijeme v dobe pripomínajúcej rozbehnutý rýchlik, z ktorého nejde vystúpiť. Naháňame sa. Máme problém spomaliť, nájsť si čas na seba. Hlava nám často funguje ešte aj pred spaním. Na pravidelný pohyb nemáme čas, alebo máme výhovorky. Ale môžeme urobiť aspoň niečo, aby sme predchádzali vyčerpaniu, slabosti, výkyvom nálad a stresu.

Správne dýchajme a meditujme

Začnime tým, že dopravíme do mozgu a do tela dostatok kyslíka. Sústreďme sa na dych. Dýchajme správne, až do brucha. Budeme cítiť, ako sa nám pri dychu rozťahujú svaly na bruchu. Ale pozor, nie hrudný kôš. Dýchajme nosom. Ako sa vraví, skús to predýchať. Správne dýchanie nám pomôže eliminovať nahromadený stres a často aj utíšiť bolesti hlavy.

Nájdime si pravidelne aspoň pár minút na meditáciu. Meditácia je vlastne cvičením pre našu myseľ, tak ako je pohyb cvičením pre naše telo. Môžeme meditovať vonku v prírode, ale aj doma, v práci pri otvorenom okne, či vyvetranej miestnosti. Stačí si nájsť miesto osamote, kde nebudeme rušení. Sústreďme sa opäť na svoj dych, na jednu myšlienku (mantru) a uprime pohľad na plameň a svetlo sviečky. Účinok meditácie znásobí vonná sviečka. Vôňa v kombinácií s plameňom energizuje, uvoľní myseľ a navodí pokojné myšlienky.  Ak máme možnosť, meditačná hudba sa bude hodiť tiež.

Čo je mantra?

Mantra, alebo tiež afirmácia, môže byť slovo, veta, aj slabika, precítená a v pokoji opakovaná. Možno si ani neuvedomujeme, že afirmácie (znamená to v preklade niečo ako uistenie) používame denne. Napríklad: To dám. V mojom živote je všetko v poriadku. Dôverujem ti. Som zdravá, cítim sa skvele. Túto skúšku zvládnem na výbornú. Moje dieťa je v bezpečí a zdravé.

gabonga-mantra

Čím častejšie si niečo opakujeme, tým viac sa to stáva našou súčasťou a realitou. Mantra a meditácia, ako silný nástroj mysle, nám pomôžu stíšiť emócie, myseľ, potlačiť hnev, liečiť, očisťovať, odpúšťať, zbaviť sa strachov, fóbií a úzkosti.

Udržujme atmosféru pohody 

Tak ako si každý deň musíme umývať zuby zas a znova, tak by sme sa každý deň mali vedome pozitívne naladiť. Motivovať sa vstávať optimisticky. Vytvárať atmosféru, ktorá hýčka naše zmysly a pomáha nám pozitívne zvládať každodenné, aj nie príjemné situácie. 

  • Upratovanie a udržiavanie čistoty nemá len praktické dôvody. V miestnosti, kde je čisto, sviežo a voňavo, plynie energia úplne inak ako v tej, kde vládne chaos a neporiadok. Sotva sa vieme na niečo sústrediť, ani pracovať, ani vypnúť.
  • Poznáte ten pocit, keď vás vo dverách ovanie príjemná vôňa? Vaše zmysly to ihneď zachytia, nálada sa okamžite zlepší. Je to fantastický pocit, akoby pohladenie, ktoré pôsobí ihneď na našu psychiku. O magickom vplyve vôní sme už písali. Vône majú dokázaný terapeutický účinok na ľudský organizmus. Ich silu objavili ľudia dávno pred nami.

vonave-palicky-difuzer

Čo je aróma difuzér?

Ako to už býva, vraciame sa k starým osvedčeným receptom. Tentokrát v trochu inej, modernejšej forme. Veľmi populárnym je aróma difuzér. Je to kombinácia skla, aromatického esenciálneho oleja, teda výťažkov z rastlín a bambusových paličiek, ktoré ako dekorácia vyzerajú veľmi esteticky. Ale, čo je najdôležitejšie, arómoterapia pôsobí blahodárne na náš organizmus, ovplyvňuje náš zdravotný a psychický stav. Vďaka vôni sa môžeme cítiť podstatne lepšie či už doma, alebo v práci.

Aróma difúzer nepôsobí rušivo ani v pracovnom prostredí. Správne vybratá vôňa nám pomôže napríklad aj lepšie sa koncentrovať na prácu a predchádzať únave. Už len vybrať si, ktorou vôňou začať.

A ako funguje aroma difuzér?

  • Po otvorení balenia vložte bambusové paličky do sklenenej nádoby s vôňou. A difuzér potom na keramický alebo sklený podnos. Prevonia vám priestor počas celého dňa. Ľudia sa u vás budú cítiť oveľa príjemnejšie, stretnutia u vás budú pozitívnejšie. Máte dnes náladu na intenzívnejšiu vôňu? Obráťte bambusové paličky po 1-2 hodinách a je to.

 vona-mantra-gabonga

Či už ste doma, v práci, na chalupe, všade vám môže robiť spoločnosť sviečka, alebo difuzér. Kdekoľvek si rozsietite kvalitnú vonnú sviečku, prenesie vás presne tam, odkiaľ pochádza jej vôňa. Ak si želáte k moru, k levanduľovému poľu, k romantickým snom, alebo kľudne aj k vianočnému stolu... Plameň sviečky očistí miestnosť. Yankee sviečky sú najobľúbenejšie a jedny z najkvalitnejších na svete, vydržia vám veľmi dlho

Jesenné a zimné večery si mnohí nevieme predstaviť bez šálky horúceho čaju a horiacej sviečky, ktorá podčiarkne čarovnú atmosféru tepla a pohody.

Tak zhlboka dýchajme, meditujme, udržiavajme si priestor čistý a voňavý.  

Prajeme vám pohodou prevoňaný čas.