Ajurvédsky lekár o zdravom spánku

IMG_0881Dr. Robin Raju je jediný vyštudovaný ajurvédsky lekár pôsobiaci na Slovensku. Jeho klienti ho vyhľadávajú okrem iného aj s problémami so spánkom, s nespavosťou, či s chrbticou.

Ajurvéda je najstarší systém prírodného liečenia na svete pochádzajúci z Indie. Pre mnohých ľudí sa dnes stáva aj životným štýlom. Robin študoval ajurvédu v Indii na Ayurveda Medical College. Pochádza priamo z kolísky ajurvédy, z indickej Keraly. Cenné skúsenosti získal nielen na Karnataka Ayurveda Medical College a klinike zameranej na športovú medicínu, rehabilitácie a výživu, ale aj v ďalších ajurvédskych centrách v Kerale.

Spánok je podľa ajurvédy jedna z 13 nepotlačiteľných prírodných potrieb a samozejme, jeho kvalita vplýva na náš zdravotný stav a vitalitu. Porozprávali sme sa o tom, čo môžeme urobiť pre kvalitný a komfortný spánok a teda aj naše zdravie.

Akú rolu zohráva spánok z pohľadu ajurvédy?

obliecky-motyleSpánok patrí medzi 13 najdôležitejších nezastaviteľných potrieb fyzického aj psychického tela človeka. Ak ho začneme obmedzovať, potláčať, môžeme si privodiť chronické ťažkosti. Je to jedna z potrieb, ktoré musíme denne naplniť, aby sme mali dostatočnú relaxáciu svalovo-kostrového, aj nervového systému a ďalších orgánov. Keď hovoríme o neurologickej relaxácií, tá prispieva k uvoľneniu a osvieženiu mysle. Kvalitný spánok samozrejme aj k nášmu zdraviu. Sme aktívnejší, vitálnejší a máme pozitívnejšie myšlienky.

Čomu by sme sa mali pred spánkom vyhýbať?

  • večerať najneskôr 2 hodiny pred spaním (ľahká večera), pri zdravotných ťažkostiach aj 3 hodiny pred
  • piť najneskôr 1 hod pred spaním
  • vyhýbať sa zaspávaniu na gauči pri telke, čítaniu v posteli... 

Ak pozeráme tv, alebo čítame knihu, mali by sme sedieť. Posteľ má slúžiť vyslovene len na ležanie, na spánok.

Kedy je ideálne ísť spať?

V Indii by som povedal, že po západe slnka. Tu je to ťažké, keďže sa nám výrazne menia ročné obdobia. Mali by sme si zvyknúť ísť spať čo najskôr, ideálne do 22 hod, najneskôr o 23. Čo je však dôležité, nastaviť si spánok tak, aby sme vstávali ráno denne cca o 6 hodine.

Aká je optimálna dĺžka spánku?

Dĺžka spánku záleží od veku a zdravotného stavu. Študenti by mali spať 7 - 8 hod, dospelý pracujúci človek cca 8 hodín. Ľudia vyčerpaní, ktorí majú veľa stresu, aj 9, rovnako tak seniori.

A čo poloha, v ktorej spíme?

Správna poloha, v ktorej spíme je najdôležitejšia. Poskytuje totiž relax centrálnemu nervovému systému, ktorý sa skladá z kraniálnych a spinálnych nervov. 

plachta-jersey-amitesse-prirodna-020

Dnes má veľa ľudí problémy s nervami a chrbticou kvôli sedavému zamestnaniu a práci za pc.

Ak chceme počas spánku zrelaxovať chrbticu a celý centrálny nervový systém, mali by sme spať na pevnom tvrdšom matrace, na chrbte a bez vankúša. Keď chrbtica cíti pevnosť a stabilitu, centrálny systém je v jednej línií, krvný obeh je optimalizovaný, telo je lepšie pripravené na relaxáciu. V ajurvéde sa vraví, že by sme mali spať na chrbte, ale dôležité je to, v akom stave sme pred spaním, čo sa týka myšlienok a psychiky. Ak má niekto skutočne kvalitný spánok, nemusí nevyhnutne meniť polohu. Dôležité je poskytnúť komfort chrbtici, nervovému a obehovému systému.

Ako spia Indovia?

Keďže je India veľmi veľká a ľudia žijú v rôznych pomeroch a situáciách, spia doslova na akomkoľvek povrchu. Na dreve, na matraci, na zemi, na terase, v izbe... V Indii je to tak, že ľudia sú ochotní prijať akúkoľvek situáciu, akýkoľvek život a sú s ním spokojní. Vo všeobecnosti to môže byť systémom, mentalitou, lebo majú trochu iný druh stresu, ako ten "slovenský". Všeobecne mám pocit, že Indovia majú hlbší, pokojnejší a komfortnejší spánok ako ľudia na Slovensku. 

Ďakujeme za rozhovor, Dr. Robin Raju. Začneme aj my pracovať na pokojnejšom a pohodlnejšom spánku. Inšpirujeme sa Vašimi ajurvédskymi radami:)