Ošetrovanie a starostlivosť – 2. Časť: Mýty, fakty, skúsenosti a tipy

Spôsob, akým ošetrujeme, perieme, skladujeme a staráme sa o posteľné obliečky a bytové textílie predurčujú ich životnosť. Chceme vám pomôcť, aby vám posteľné obliečky vydržali čo najdlhšie. Minulým článkom sme začali sériu článkov s radami, ako sa starať o textílie. Pokračujeme ďalšou časťou na tému ošetrovania posteľnej bielizne a bytového textilu.

Tentokrát sme si posvietili na mýty, ktoré kolujú o praní textílií. Na základe našich dlhoročných skúseností sme dali pre vás dohromady praktické tipy a užitočné rady, ktoré vám pomôžu v starostlivosti o tieto veci a v konečnom dôsledku predĺžia ich životnosť. Prečítajte si jednotlivé mýty, ktoré sú vyvrátené faktami a naučte sa správne zaobchádzať s textilnými produktami!

1. Čím viac prášku na pranie použijem, tým lepšie bielizeň vyperiem. 

Toto tvrdenie by sa dalo považovať za logické. Ale nie je to tak. Pracím prostriedkom vylepšujú ich účinnosť pridané enzýmy a aktívny kyslík. Práve tie majú na svedomí štiepenie organických nečistôt, ktoré dokážu na rozdiel od prostriedkov používaných pred pár rokmi odstrániť odolné škvrny aj pri nižšej teplote. Nielenže ušetríte prací prostriedok, ale aj životné prostredie.

Spotrebiteľské testy potvrdzujú, že najúčinnejšími bojovníkmi na znečistenú bielizeň a iný bytový textil sú prostriedky v klasickej práškovej forme. Príkladom môže byť aj prací prostriedok Persil Expert, kde sa na jedno pranie odporúča len 80g prášku. Ešte pred nejakým časom to bolo 100g. Doba ide vpred aj vo svete pracích práškov a preto stačí už aj menšie množstvo na to, aby sme vedeli zachovať či dokonca zlepšiť kvalitu vyprania bytových textílií a posteľných obliečok.  

ako-sa-správne-starať-o-posteľné-obliečky-gabonga

2. Keď budem prať bielizeň pri vyššej teplote, bude čistejšia.

Nie je to pravda. Vyššie teploty výsledok prania nezlepšia, pretože základom pracích práškov a najmä gélov sú spomínané enzýmy. Nad 60 °C sa prejaví až účinnosť bielidiel. Vysoká teplota navyše škodí aj vašej práčke. Zvyšuje sa pri nej usadzovanie vodného kameňa, najmä pri tvrdej vode. Nové modely práčok sa dokážu postarať o šetrné vypratie farebných textílií bez straty farby a tvaru bielizne. Využívajú napríklad pranie už pri teplote 15 °C. Kvalitou sa vyrovná praniu pri 40 °C a pritom ešte ušetríte až 80 % energie. K rozpusteniu pracieho prostriedku určite prispieva aj správna rotácia bubna.

Nepodceňujte ani výber pracieho prostriedku. Ak používate na pranie univerzálne rozpustné kapsuly značky Persil – DuoCaps, jednoducho vložte jednu kapsulu priamo do bubna práčky ešte pred pridaním oblečenia. Po kontakte s vodou sa duokapsula ihneď rozpustí. Vďaka tomu sa z nej uvoľní až 100 % pracej sily priamo do vlákien oblečenia. A to bez toho, aby pritom zanechala zvyšky obalu. Obsahuje totiž dvojnásobne koncentrované zloženie oproti iným pracím gélom.

3. Čím viac aviváže, tým bude bielizeň hebkejšia.

Omyl. Aviváž je potrebné rovnako ako prášok dávkovať podľa návodu. A hlavne s mierou. Najmenej aviváže patrí na syntetiku, kde na 4,5 kg postačí 18 ml. Na zmiešané tkaniny a vlnu použite 24 ml aviváže. Na bavlnu dajte asi 36 ml aviváže. Ak sa dávkovanie preženie, môžu sa narušiť niektoré vlastnosti materiálu. Pri uterákoch môžete napríklad naštrbiť ich nasiakavosť. Vlákno tkaniny sa „obalí“ avivážou a následne prestane sať vodu.

4. Čím vyššie otáčky, tým je bielizeň viac pokrčená.

Mnohé moderné práčky v dnešnej dobe disponujú systémom proti krčeniu. Krčenie jednotlivých kusov oblečenia však závisí predovšetkým od typu tkaniny. Niektoré materiály sa krčia viac, niektoré menej. Vysoké otáčky napríklad nie sú vhodné na jemné tkaniny, pretože tie sú náchylné na krčenie. Aj pre takéto prípady je preto ideálnym riešením technológia na pranie jemnej bielizne. Nedôjde k spusteniu odstreďovania na príliš vysokých otáčkach.

Úroveň odstreďovania výrazne ovplyvní aj samotné sušenie bielizne. Odolným materiálom je napríklad bavlna. Máte doma práčku, ktorá dokáže odstreďovať rýchlosťou až 1 400 otáčok za minútu? Táto funkcionalita vám výrazne skráti čas sušenia bavlnenej bielizne. V prípade ak neradi žehlíte posteľné obliečky, vyberajte pri nákupe medzi krepovými alebo takými, ktoré sa vyznačujú nekrčivosťou a majú nežehlivú úpravu. Ak uvažujete nad posteľnými obliečkami s bezproblémovou údržbou, rozhodne neprehliadnite luxusné krepové posteľné obliečky z našej ponuky. Sú krásne, priedušné a odolné!

povleceni-new-star-grey-h0l8

5. Práškový prací prostriedok necháva na textíliách škvrny.

Kľúčovým faktorom efektívneho prania bez zanechania škvŕn je dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku. Asi bude znieť logicky, že pri tekutých typoch pracích prostriedkov je proces rozpúšťania oveľa jednoduchší. Preto sú tekuté pracie prostriedky, ako sú napríklad Persil gél alebo Persil kapsuly vhodné najmä vtedy, ak potrebujete vyprať textílie na krátkych programoch či programoch s použitím nižšej teploty. Naopak sypký prací prostriedok je vhodný na dlhšie pracie cykly.

Treba zobrať do úvahy aj fakt, že v procese rozpúšťania pri oboch typoch zohráva, popri rotácii bubna, dôležitú úlohu aj postupné zvyšovanie teploty. Počas tohto procesu dochádza k uvoľňovaniu čistiacich látok a ich efektívnemu rozloženiu. Dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku zaručujú práčky s asymetrickým otáčaním bubna. Ako má vplyv tento pohyb na rozpustnosť pracieho prostriedku? Asymetrické otáčanie sústreďuje tkaniny rovnomerne okolo bubna, vďaka čomu sa prací prostriedok dokonale rozpustí aj pri veľmi nízkych teplotách. Pre perfektné rozpustenie kapsúl sa odporúča ich vloženie do práčky ešte pred pridaním bielizne. Pýtate sa, prečo? Kapsula sa pri napúšťaní práčky rýchlo dostane do kontaktu s vodou. Prvá voda je na dne bubna a kým sa práčka naplní vodou do potrebnej výšky, kapsula býva za ten čas už zvyčajne čiastočne rozpustená.

6. Časť pracieho prostriedku sa na začiatku prania odplaví do kanalizácie.

Čo sa stane v tom momente, keď odštartujete prací cyklus? Práčka začne napúšťať vodu do nádrže, v ktorej je osadený bubon. Nádrž je hadicou prepojená s čerpadlom, ktoré po skončení prania alebo pláchania odvedie použitú vodu do kanalizácie. Mnoho ľudí sa preto domnieva, že časť prášku sa pri úvodnom napĺňaní spolu s vodou dostane do hadice medzi bubnom a čerpadlom, kde bez využitia „čaká“ na moment, kým ho čerpadlo pošle do kanála. Našťastie, vďaka práci inovátorov je aj tento jav už iba minulosťou. Súčasné práčky sú vybavené takzvanou ekologickou gulôčkou, ktorá v tom správnom okamihu vytvorí bariéru medzi ústím nádrže a odčerpávacím systémom. Práčka teda zúžitkuje celé množstvo použitého detergentu a nič z neho nevyjde nazmar.

7. Stačí používať jeden program na pranie.

Ani toto tvrdenie nie je pravdivé, avšak je častou realitou v slovenských domácnostiach. Pre dokonalé výsledky prania zohráva dôležitú úlohu najmä typ materiálu, z ktorého je textília vyrobená. Kľúčovou vlastnosťou je jeho nasiakavosť. Programy práčok sa štandardne delia na bavlnené a syntetické. Doplnené môžu byť aj o špeciálne programy pre osobité textílie, ako sú napríklad džínsy, jemnú bielizeň, obuv alebo detské ošatenie. Trendovému farebnému oblečeniu nahrávajú špeciálne programy zohľadňujúce farby bielizne.

8. Práčka sa čistí sama.

Joooj, to by bolo, keby to tak bolo. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že bubon práčky je stále čistý a lesklý, opak môže byť pravdou. Kľúčová je predovšetkým starostlivosť, akú svojej práčke venujete. Rovnako dôležité je aj pravidelné čistenie a odvápňovanie špeciálnymi prostriedkami minimálne dvakrát ročne. Takéto ošetrovanie je veľmi podstatné, pretože v konečnom dôsledku výrazným spôsobom ovplyvňuje aj samotnú životnosť práčky. Teplé a vlhké prostredie vytvára ideálne podmienky na tvorbu baktérií. Najcitlivejším miestom v práčke je priestor násypky a čerpadla. Aj na tento neduh však existuje liek. Špeciálny materiál násypky a filtra čerpadla môže znížiť tvorbu a množenie baktérií a plesní. Tým sa výrazne eliminuje aj vznik nepríjemných zápachov.

V ďalšej časti sa dočítate aké účinné sú pracie kapsuly Persil DuoCaps a pridáme aj reálne fotky. Ako bonus vám tiež poradíme, ako na znečistené matrace