Ošetrovanie a starostlivosť – 3. Časť: Ako jednoducho oprať poťah na matrac

V predchádzajúcich častiach nášho seriálu o ošetrovaní a starostlivosti o posteľnú bielizeň a bytový textil sme sa oboznámili so základnými zásadami pre ošetrovanie a vyvrátili sme mýty, ktoré kolujú v súvislosti s touto témou. V poslednej časti našej trilógie si ukážeme, ako jednoducho oprať chránič matraca. Prinášame vám kompletný popis účinného postupu a tipy na konkrétne produkty. A nielen to. Predvedieme vám aj jasný výsledok!

Prečo si zaobstarať matracový chránič?

Matracový chránič je vlastne snímateľný poťah, ktorý je na vašom matraci. Výrazne prispieva k vášmu pohodliu počas spánku a chráni samotný matrac pred ušpinením a poškodením. Vďaka nemu je starostlivosť o matrac rýchlejšia a efektívnejšia.

Matracový chránič plní viacero funkcií:

 • ochraňuje matrac proti množeniu parazitov a roztočov,
 • neprepúšťa alergény,
 • slúži ako ochrana matracu proti mechanickému poškodeniu,
 • kryje matrac proti zašpineniu,
 • zaisťuje správnu hygienu matraca,
 • estetická funkcia.

Matracový chránič je potrebné pravidelne udržiavať a prať, aby mal matrac dlhú životnosť a spĺňal to, na čo sme si ho kúpili. Kvalitné matrace majú cenu niekoľko sto eur a preto je starostlivosť dôležitá. Jednoduchšie je predsa starať sa o matracový chránič ako o celý matrac, no nie?

Ak matracový chránič ešte nechráni vaše matrace, nie je nič ľahšie ako si ho zohnať. Mrknite sa na matracové chrániče z našej ponuky! Napríklad vodeodolný matracový chránič Amitesee je priedušný, neprepúšťa vodu a ani baktérie a je dokonale príjemný na dotyk. Čo viac si priať? Máte doma bábätko a chcete ochranu na matrac aj pre jeho postieľku? Máme niečo aj pre vás! Matracový chránič do detskej postieľky z nepremokavej textílie bude pre vašu ratolesť perfektný.

Na čo nezabudnúť pri starostlivosti o poťah na matrac?

Ako údržba sa počíta pravidelné pranie, čistenie a príležitostné vysávanie. Ako často by mala prebiehať pravidelná údržba? Minimálne 1x za rok odobratím matracového chrániča z postele. Nasledovať by malo vyčistenie alebo opratie matracového chrániča. V prvom rade je opäť dôležité dodržiavať pravidlá ošetrovania odporúčané výrobcom, ktoré nájdeme na štítku. Matracový chránič je vo väčšine prípadov opatrený klasickým zipsom, ktorý je možné rozopnúť po obvode matraca. Ak štítok nenájdete, môžete poťah oprať veľmi jednoducho. Pozrite sa na obrázok.

Porovnajte si vzhľad matracového chrániča pred vypratím a po vypratí. Vľavo je vypraný matracový chránič, ktorý žiari bielou farbou. Na pravej strane je poťah matraca pred opratím. Áno, sú to dva poťahy. Opratý matrac vľavo bol pred opratím rovnako znečistený ako ten na pravej strane. Pri praní matracového chrániča býva často problém jeho veľkosť. Matracový chránič môže byť tak veľký a ťažký, že pranie v práčke môže byť veľmi komplikované. Pre najlepší výsledok prania je preto ideálnym riešením oprať matracový chránič ručne v horúcej vode vo vani. Takýto spôsob prania bol využitý aj pri praní matracového chrániča, ktorý vidíte na ľavej strane na fotografii. Matracový chránič sme vložili do vane spolu s 2 pracími kapsulami Persil DuoCaps na bielu bielizeň.

Jednu sme pridali do vody hneď na začiatku a druhú potom, keď bolo vody dosť a poťah matraca bol komplet namočený. Po približne dvoch hodinách sme chránič na matrac poriadne vysprchovali a zbavili zvyškov prášku. Biela bola naozaj biela. A na koniec už len vysušiť. Dôkladné sušenie rozhodne nepodceňujte. Vždy je dôležité nechať matracové chrániče kompletne vyschnúť. Matracové chrániče s podielom polyesteru schnú veľmi rýchlo, ale chrániče s vyšším obsahom bavlny je potrebné sušiť dlhšiu dobu.

Ako vidíte, matracový chránič operiete jednoducho. Kapsuly Persil DuoCaps a v kombinácii s teplou vodou spôsobia, že matracový chránič bude opäť snehobiely, bez znečistenia a škvŕn.

Ako konkrétne postupovať pri praní matracového chrániča?

Na záver vám prinášame v skratke konkrétne kroky na účinné opratie chrániča na matrac:  

 1. Stiahnite matracový chránič z vášho matraca.
 2. Prezrite si na štítku pravidlá ošetrovania odporúčané výrobcom.
 3. Začnite napúšťať do vane horúcu a hneď na začiatku napúšťania vložte do nej jednu kapsulu Persil DuoCaps.
 4. Matracový chránič vložte do vane ešte počas napúšťania vody.
 5. Keď už je vody dosť a matracový chránič je kompletne namočený, pridajte ešte jednu kapsulu Persil DuoCaps.
 6. Po 2 hodinách, keď už je voda chladnejšia, vysprchujte celý matracový chránič a zbavte ho zvyškov prášku.
 7. Vytiahnite matracový chránič z vane.
 8. Chránič na matrac nezabudnite dôkladne vysušiť.
 9. Tešte sa z čistučkého matracového chrániča.