Ošetrovanie a starostlivosť – 1. Časť, základné pravidlá

Zaobstarali ste si posteľné obliečky a máte z nich obrovskú radosť? Gratulujeme! Ak však chcete, aby vám posteľná bielizeň vydržala čo najdlhšie, treba sa o ňu pravidelne starať. Materiál, farba, prevedenie a ostatné parametre veľmi ovplyvňujú následnú starostlivosť. Pripravili sme pre vás sériu užitočných rád, ktoré sa týkajú ošetrovania a starostlivosti o posteľné obliečky. V prvom článku z tejto série vám prinášame praktické tipy o vlastnostiach jednotlivých materiálov a o základných pravidlách ich ošetrovania.

Na materiáli posteľných obliečok a bytového textilu záleží

Niektoré materiály si vyžadujú viac údržby, niektoré zase menej. Preto svoj výber prispôsobte aj tomu, koľko času ste ochotný do ošetrovania investovať. Neradi žehlíte posteľné obliečky? Zvoľte si krepové prevedenie alebo viskózu! Ekologický viskózový materiál je veľmi jednoduchý na údržbu. A krepové posteľné obliečky sú z funkčného hľadiska naozaj perfektné. Sú odolné, priedušné a držia svoj tvar. Krep sa nekrčí a čas na žehlenie sa minimalizuje. Na druhej strane však krep neponúka takú jemnosť a hebkosť ako bavlnený satén. Pre každodenné používanie sa najviac odporúčajú posteľné obliečky zo 100 % bavlny (klasická bavlna, bavlnený satén a makosatén, krep, damašek atlas).

Bavlna vytvára prirodzené a zdravé prostredie pre spánok a má neporovnateľne lepšie vlastnosti ako polyester, resp. mix bavlna/polyester. Bavlnené posteľné obliečkyvzdušné, zdravotne nezávadné a príjemné na dotyk s pokožkou.

obliecky-natura-bezova-nova

Nebudeme sa venovať všetkým materiálom, avšak od materiálu sa veľa odvíja. Ak práve vyberáte posteľné obliečky a táto téma je pre vás aktuálna, určite si prečítajte nášho sprievodcu výberom materiálov posteľných obliečok. Pomôže vám zorientovať sa v ponuke materiálov posteľných obliečok a uľahčí vám pátranie po tých najlepších a najkrajších.  

Venujte pred kúpou pozornosť informáciám o ošetrovaní

Keď prídete do klasického kamenného obchodu, pri fyzickom kontakte s produktom si môžete podrobne prezrieť symboly ošetrovania. Na fotografiách z internetu však produkt zvyčajne nebýva natočený tak zblízka alebo z takého uhla, aby ste videli štítok so symbolom. Informáciou o ošetrovaní by ste dozvedeli len vtedy, ak by bola popis produktu obohatená aj o fotografiu so spomínaným štítkom. Čo teda robiť, ak máte záujem o posteľné obliečky či bytový textil, ktorý ste videli na internete? V dobrých internetových obchodoch si môžete informáciu o symboloch a spôsoboch ošetrovania produktu prečítať v produktových informáciách, či dodatočných informáciách pri každom produkte alebo pri skupine produktov. Dostupnosť týchto informácií si rozhodne všímajte a nepodceňujte ju. Na základe týchto informácií môžete vidieť, ako sa jednotlivý internetoví predajcovia vyznajú vo svojich produktoch. Každý dobrý e-shop vie, že zhrnutie komplexný informácií je pre zákazníka potrebné a nápomocné.

ako-sa-správne-starať-o-posteľné-obliečky-gabonga

Pred nákupom si dobre premyslite, ktoré vlastnosti materiálu sú pre vás dôležité. Je to moderný dizajn, hebkosť a elegancia? Alebo uprednostníte odolnosť, dlhú životnosť, a jednoduchú údržbu? Taktiež je potrebné zvážiť si, kde budete používať posteľné obliečky či uteráky. Bude to spálňa, detská izba, chata? Chladnejšie alebo teplejšie prostredie? Keďže v každej situácií vám príde vhod iný materiál, vhodným riešením je zaobstarať si posteľnú bielizeň v rôznych materiálových a farebných prevedeniach. V prípade potreby budete mať posteľnú bielizeň z každého materiálu na dosah ruky! Ak napríklad pôjdete v zime na chatu, s radosťou sa zababušíte do teplých flanelových obliečok.

Do izbičky sa vašim ratolestiam zíde kvalitná detská bavlnená posteľná bielizeň, ktorá odolá aj skákaniu alebo šanteniu v perinách a naviac má hypoalergénne účinky. V spálni zase oceníte prvotriedne posteľné obliečky z bavlneného saténu, ktoré vašu pokožku doslova pohladia. Jednoducho, s posteľnou bielizňou „všeho druhu“ budete vždy pripravení prispôsobiť sa aktuálnej situácií.

Pranie posteľných obliečok a bytového textilu pred prvým použitím

Keď už máte obliečky, plachty či ostatný bytový textil doma, nezabúdajte nový výrobok vyprať ešte pred jeho použitím. Je to základné pravidlo, ktoré sa netýka len posteľnej bielizne, ale vo všeobecnosti všetkých textilných výrobkov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s kožou. Myslite na túto zásadu obzvlášť pri produktoch vyrobených z kvalitnej prírodnej bavlny.  Ak produkt pre použitím operiete, ochráni to pokožku pred možnými alergickými reakciami, ktoré by mohli vyvolať prostriedky chrániace tkaniny počas dopravy. Venujte pozornosť aj skutočnosti, že pred prvým praním sú textílie citlivé na pôsobenie chemických prostriedkov. Všetky tieto prostriedky môžu spôsobiť odfarbenie tkaniny a jej trvalé poškodenie. Tkaniny z bavlny vysokej kvality a mikrobavlny sú typické vypúšťaním prachu pred prvým praním. Platí to najmä pri tkaninách, ktoré sú tmavej farby. Je to prirodzená vlastnosť vysokokvalitného materiálu. Vypúšťanie prachu aj zvýšená citlivosť na chemické prostriedky sa strácajú po treťom praní.

Medzi gazdinkami je veľmi nepopulárnou činnosťou triedenie bielizne pred praním. Nuž, aj keď to nerobíme radi, vypláca sa to. Pri bielej bielizni to platí obzvlášť. Ak teda nechcete mať vaše snehobiele plachty červené ako makový kvet alebo sivé ako šedivý vlas, rozhodne na zásadu triedenia pred praním nezabudnite. Oddeľte teda bielu bielizeň od farebnej. Čím si budú farby, ktoré spolu vyperiete viac podobné, tým menej stratíte ich farebnosť. Vhodné je tiež používať správne pracie prostriedky.

Vyskúšajte moderné riešenie v podobne kapsúl Persil Duo-Caps, ktoré zanechajú vašu bielizeň fantasticky sviežu! Vybrať si môžete kapsule na bielu bielizeň alebo na farebnú bielizeň.

gabonga-mantra

Základné pravidlá ošetrovania posteľných obliečok a bytového textilu

 • Nemiešajte jemné tkaniny, ako sú napríklad vlna či hodváb s robustnejšími textíliami, ako sú napríklad uteráky.

• Všímajte si symboly prania a značky na štítkoch - informujú o správnej teplote prania alebo aj o tom, či môže byť daná textília ošetrovaná len v čistiarni.

• Veľmi zašpinená bielizeň by sa nemala prať spolu bielizňou, ktorá je iba mierne znečistená.

Pozor si dávajte najmä pri červenej a čiernej bielizni. Prádlo v týchto farbách môže zanechávať farebné stopy na iných odevoch a preto by sa malo prať len spolu s oblečením rovnakej či podobnej farby.

Zlaté pravidlo teda znie: Riaďte sa symbolmi ošetrovania na textíliách. Majte na pamäti, že dodržiavaním niekoľkých základných zásad môžeme výrazne predĺžiť dobu používania svojich textilných výrobkov.