Ako prať posteľné obliečky?

Pomohli sme vám zorientovať sa a správne si vybrať kvalitné posteľné obliečky. Je čas povedať si, ako sa o ne starať, aby ešte dlho žiarili ako nové a čo najdlhšie vás tešili.

V tomto článku sa dozviete, ako prať posteľné obliečky, ako ich udržiavať a urobiť maximum pre zachovanie ich pôvodnej kvality a sviežej farby tak, aby bol spánok v nich pre vás príjemný zážitok nielen prvé mesiace.

Kúpili ste si nové posteľné obliečky?

Určite si neustielajte do nových nevypratých posteľných obliečok, ani keby vás k tomu akokoľvek zvádzali. Pricestovali k vám v lepšom prípade z výroby a skladu, prešli strojmi a rukami, ktoré na nich zanechali stopy. Môžu vám spôsobiť nepríjemné reakcie. Takže šup s nimi hneď do práčky, oprať a rozvoňať ich.

 

Ako prať posteľné obliečky a plachty na posteľ?

  1.  Určite už máte svoj obľúbený prášok, či prací gél, ktorý dobre perie a navyše nedráždil vašu pokožku, oči, ani dýchacie cesty. Pre zachovanie farieb zvoľte vhodnú variantu vášho pracieho prostriedku buď na farebné, alebo biele obliečky.
  2. Skôr, ako ich hodíte do práčky, prevlečte ich na rubovú stranu, zatiahnite zips, príp. zapnite gombíky, aby sa nepoškodili.
  3. Tak a teraz môžeme naplniť práčku. Ale pozor, úplne najlepšie urobíte, ak do práčky uložíte iba kamošky - posteľné obliečky a posteľné plachty. Jasné, občas bude treba doplniť niečo, aby ste využili kapacitu práčky. Budiš, ale nemiešajte pritom farby ani materiály, lebo prídete ľahko k vypraným fádnym farbám a podpíše sa to aj na kvalite.

 

ako-susit-obliecky-gabonga

Pri akej teplote prať posteľné obliečky?

Ak čakáte, že vám dáme recept na akej teplote prať posteľné obliečky, asi vás sklameme. Nie sú obliečky ako obliečky. Určite sa riaďte pokynmi, ktoré nájdete na štítku. Ak teda nekupujete vždy iba čisto bavlnené obliečky, ktoré znesú 60tku. Každý materiál má iné vlastnosti, odolnosť, aj inú povolenú maximálnu teplotu prania. Pohybuje sa obvykle od 40 do 60 stupňov. Napríklad niektoré saténové obliečky, alebo obliečky z flanelu môžu často iba 40 stupňové pracie teploty. Tak isto sú citlivejšie na vysoké obrátky odstredňovania. Utrpí tým viditeľne pevnosť a životnosť materiálu, čo vás určite nepoteší.

Podobne je to aj s posteľnými plachtami. Záleží, čo práve periete, či je to jersey posteľná plachta, saténová posteľná plachta, posteľná plachta multistretch, superstretch, atď. Sledujte vždy informácie na štítku, ktoré uvádza výrobca na plachte a riaďte sa nimi.

 

 

 

Ako často prať obliečky a plachty na posteľ?

osetrovanie-obliecok-gabonga

Posteľné obliečky a plachty na posteľ odporúčame prať pravidelne každé 2, najneskôr 4 týždne. Záleží od mnohých okolností, okrem znečistenia aj od 

nečistôt, prachu, potu. Z čistej a rozvoňanej postele vstávame všetci oveľa radostnejšie.  

materiálu obliečok, každý má inú savosť. Jedno je isté, v obliečkach sa dobre darí roztočom a mikroorganizmom z 

K tomu, ako prať posteľné obliečky, ešte jedna rada na záver. Keď vám to počasie a možnosti dovolia, sušte vypraté posteľné obliečky a plachty na čerstvom vzduchu a otočené na rub. Pre zachovanie sviežosti a čistoty perín a obliečok pravidelne vetrajte a nezatvárajte ich nevyhnutne denne do perinákov. Myslite na to, že kvalitný spánok je začiatkom vášho ďalšieho pekného rána.

 

 

1-akcia