Ako si vybrať uteráky a osušky

Staré uteráky vás už omrzeli, prípadne doslúžili? Alebo vám v čase dovoleniek chýba do kufra už len plážová osuška? Uteráky a osušky sú našimi každodennými spoločníkmi. Dotýkajú sa našej tváre a pokožky pred spaním, aj hneď po prebudení. Ako si vybrať uteráky a osušky?

Používame ich každý deň. Mali by byť mäkkučké, nadýchané, zniesť stovky pracích cyklov, aj ladiť s kúpelkou, či poslúžiť na dovolenke. Prezradíme vám, na čo si dať pri výbere osušiek pozor, ako si správne vybrať uteráky a osušky.

Aká osuška je teda pre vás tá pravá? Veľkosť, váha, druh bavlny, farba, štýl aj použitie, to všetko ovplyvňuje váš správny výber osušky a uteráka.

1. Veľký, alebo malý uterák?

Pred kúpou zvážte, na čo presne uteráky a osušky potrebujete.

  • Štandardná osuška, do ktorej sa zabalíte po sprche, vani, či pri bazéne má rozmery 70 x 140 cm.
  • Menším bratom osušky je uterák 50 x 90 cm. Zvyčajne ho používame na tvár, prípadne si doň zabalíme mokré vlasy.
  • Najmenší uteráčik na ruky má rozmer 30 x 5 cm.

2. Nie je bavlna ako bavlna

uterak-egyptian-tmavomodry 

Nie je jedno, z akého materiálu sú uteráky či osušky vyrobené. V našom e-shope si dávame maximálne záležať na výbere bavlny.

Egyptská bavlna - kráľovná medzi bavlnou. Nadýchaný uterák vyrobený v súlade s prírodou vás na prvý pohľad očarí luxusom. Tento uterák proste musíte vyskúšať. Ak patríte medzi tých náročnejších, určite si uteráky z egyptskej bavlny zamilujete, je to "must have" produkt.

Kombinácia bambusu a bavlny si vás získa na prvý dotyk - uteráky sú nielen hebké, ale zároveň hypoalergénne a antibakteriálne, odolajú aj plesniam a baktériám. Takže, ak máte doma alergika, alebo je vaša pokožka príliš citlivá, táto kombinácia jej určite prospeje. Alebo hľadáte uteráky do sauny? Práve tieto sú ideálnou voľbou.

100 % bavlna - najbežnejší materiál uterákov, sú jemné a dobre sajú vlhkosť.

100 % bavlna froté - používaná napr. pri výrobe detských osušiek.

3. Ľahší, alebo ťažší uterák?

Bežná váha, resp. gramáž uterákov je 300 – 900 gramov na m2, nájdete ju na eshope v popise produktov.

  • Tenké uteráky od 300 do 400 gramov na m2 sa hodia napr. do fitka.
  • Akú osušku na letnú dovolenku k moru? Ideálne plážové osušky majú hustotu medzi 400 – 600 gramov. Sú príjemne mäkké, ale zároveň nie príliš hrubé, vďaka čomu vám ľahko vyschnú.
  • Ťažšie osušky sú hrubšie, výborne absorbujú vodu, kvôli čomu zase schnú dlhšie.

4. Farebný vzorový uterák, alebo klasika?

Verte či nie, uteráky sú čerešničkou na torte pri dolaďovaní dizajnu vašej kúpeľne.

  • Zladené uteraky - tón v tóne s farbami v kúpeľni, prípadne biele uteráky, ktorými nikdy nič nepokazíte a podčiarknete dojem čistoty. Odporúčame zadovážiť si ideálne kompletnú sadu uterákov.
  • Farebné uteráky a osušky pre odvážnejších v kontrastných farbách určite oživia priestor, pre zmenu je príjemné striedať farby uterákov podľa ročného obdobia.
  • Rozprávkové detské osuškydetské uteráky pre najmenších sú vďaka pestrým vzorom skvelou motiváciou, ako si osvojiť hygienické návyky.

uteraky-rose-star

Kvalitné uteráky vydržia roky a sú aj vďačným tipom na darček, ktorý každého poteší. Stačí si len dobre vybrať a nepodceniť starostlivosť.
V ďalšom blogu sa dozviete, ako sa správne starať o osušky a uteráky.