Majte posteľné obliečky „ako lusk“: Naučíme vás ako ich prať!

Pomohli sme vám zorientovať sa a správne si vybrať kvalitné posteľné obliečky. Naučte sa o ne aj starať, aby ešte dlho žiarili ako nové. Ako ich prať, udržiavať a urobiť maximum pre zachovanie ich pôvodnej kvality a sviežej farby? Máme návod!

Kúpili ste si nové posteľné obliečky? Určite si neustieľajte do nových, nevypratých posteľných obliečok, ani keby vás k tomu akokoľvek zvádzali. Pricestovali k vám v lepšom prípade z výroby a skladu, prešli strojmi a rukami, ktoré na nich zanechali stopy. Môžu vám spôsobiť nepríjemné reakcie. Takže šup s nimi hneď do práčky, oprať a rozvoňať ich.

Naopak no bez „mixovania“ farieb

  1. Určite už máte svoj obľúbený prášok, či prací gél, ktorý dobre perie a nedráždi vašu pokožku. Pre zachovanie farieb zvoľte vhodný variant vášho pracieho prostriedku buď na farebné, alebo na biele obliečky.
  2. Skôr, ako ich hodíte do práčky, prevlečte ich na rubovú stranu, zatiahnite zips, prípadne zapnite gombíky, aby sa nepoškodili.
  3. Tak a teraz môžete naplniť práčku. Ale pozor, najlepšie urobíte, keď do práčky vložíte iba posteľné obliečky a posteľné plachty. Jasné, niekedy treba doplniť niečo, aby ste využili kapacitu práčky, no najlepšie je prať bielizeň samotnú. Nikdy pri praní obliečok nemiešajte farby ani materiály, môžu vyblednúť a stratiť na kvalite. 

ako-susit-obliecky-gabonga

Univerzálna teplota prania neexistuje

Ak čakáte, že vám dáme recept na akej teplote prať posteľné obliečky, sklameme vás. Nie sú obliečky ako obliečky. Vždy sa riaďte pokynmi na štítku. Každý materiál má iné vlastnosti, odolnosť, aj inú povolenú maximálnu teplotu prania. Pohybuje sa obvykle od 40 do 60 stupňov. Niektoré saténové obliečky, alebo obliečky z flanelu zvládnu často iba 40 stupňové pracie teploty. Tak isto sú citlivejšie na vysoké obrátky pracieho cyklu a odstreďovanie im vôbec „nevonia“, čo sa obvykle podpíše na pevnosti a životnosti samotného materiálu.

Podobne je to aj s posteľnými plachtami. Záleží, čo práve periete, či je to jersey posteľná plachta, saténová posteľná plachta, posteľná plachta multistretch, superstretch alebo iné verzie. Riaďte sa vždy informáciami na štítku, ktoré uvádza výrobca.

  

Ako často prať obliečky a plachty na posteľ?

osetrovanie-obliecok-gabonga

Jedno je isté, v obliečkach sa dobre darí roztočom a mikroorganizmom, preto je dobré udržiavať ich hygienicky čisté. Posteľné obliečky a plachty na posteľ odporúčame prať pravidelne každé 2, najneskôr 4 týždne. Záleží od mnohých okolností, okrem znečistenia aj od nečistôt, prachu, potu, savosti, materiálu obliečok... Z rozvoňanej postele vstávame všetci oveľa radostnejšie, čo si budeme nahovárať. Nielen obliečky, mali by ste dbať aj na pranie vankúšov a prikrývok. Vankúše odporúčame prať po 6 – 12 mesiacoch, prikrývky po dvoch rokoch.

K tomu, ako prať posteľné obliečky, ešte jedna rada na záver. Keď vám to počasie a možnosti dovolia, sušte vypraté posteľné obliečky a plachty na čerstvom vzduchu, otočené na rub. Pre zachovanie sviežosti a čistoty perín a obliečok pravidelne vetrajte a nezatvárajte ich nevyhnutne denne do perinákov. Myslite na to, že kvalitný spánok je začiatkom každého nového dňa!

 

 

  

bavlnene-postelne-obliecky-gabonga