Detská izba: vytvorte deťom farebný svet. Ako na to?

Chystáte sa ratolesiam vytvoriť inšpiratívny kútik? Na čo sa sústrediť, aby izba podporovala kreativitu a správny vývoj detí? Naučíme vás, ako čarovať s nábytkom a doplnkami, aby detské kráľovstvo bolo čo najviac útulné. Užitočné tipy pre vás...

Najdôležitejší element – posteľ

Sami viete, aké bolesti chrbtice vie spôsobiť nesprávny matrac. Rovnako môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku. Správny matrac zohráva vo vývoji chrbtice veľkú rolu. Kvôli lacnému matracu môže dieťa získať predispozície na budúce bolesti chrbtice, preto šetriť sa v tomto prípade nevypláca.

 

Najideálnejšia je drevená posteľ, ktorá je vetraná zo spodnej časti. Nie vždy je priestor detskej izby veľkorysý, najmä ak ju zariaďujete pre 2 deti. Možno uvažujete nad poschodovou posteľou, čo nemusí to byť práve najideálnejšie riešenie. Deti sa pohybom počas spánku môžu vyrušovať, navyše lezenie po rebríku je nebezpečné. V obchodoch preto siahnite po iných alternatívach priestorovo úsporných riešení, napríklad vysúvacie, či sklápacie postele.

 

Pri neutrálnej farbe nábytku a stien, obliečky a posteľná plachta s motívom obľúbených hrdinov premenia posteľ na rozprávkové kráľovstvo. Obliečky aj plachta by mali byť vyrobené z bavlny, príjemné na dotyk pre maximálne pohodlie.

 

Opatrne s farbami

Detská izba je priestor, ktorý mení s pribúdajúcim vekom dieťaťa. Treba brať do úvahy záľuby a povahu dieťaťa, štýl zariadenia izby má vplyv na jeho vývoj. Ak si detskú izbu predstavujete ako farebné kráľovstvo, vedzte, že prílišná farebnosť má najmä pre aktívnejšie deti opačný účinok. Výrazné farebné motívy, napríklad tapety s obľúbenými rozprávkovými motívmi, sú vhodné pre menšie deti.

 

Doplnky a dekorácie

Detská izba je nielen priestor na spánok. Dieťatku slúži aj na hranie a trávenie voľného času. Výber nábytku by mal spĺňať najmä požiadavky na bezpečnosť, aby si dieťa neublížilo.

 

Žiadne ostré hrany alebo sklenené dvere, namiesto toho vyberajte nábytok s originálnym tvarom. Kombinujte ho s farbou stien, ak sú steny výraznejšie, je vhodné zvoliť nábytok v neutrálnych farbách, ako biela či béžová.

 

S pribúdajúcim vekom a príchodom puberty sa postupne zbavíte detských prvkov a izbu premeníte na jednoduchšiu, len s nevyhnutným nábytkom (posteľ, stôl a pár odkladacích priestorov). Ak už pri prvotnom zariaďovaní siahnete po neutrálnych odtieňoch, o to jednoduchšie sa vám bude izba zariaďovať neskôr, keď dieťa vyrastie.

 

V izbe je potrebné zabezpečiť dostatok odkladacích priestorov. Ideálna je kombinácia skriniek a políc. Police umiestnine v dosahu dieťaťa a využite ich na uskladnenie hračiek, ktoré používa každý deň a bude si ich vedieť samo vybrať. Naopak skrinky môžete umiestniť vyššie.

 

Na hranie je vhodné do izby umiestniť koberec alebo hraciu podložku pre batoľatá, najmä ak vo vašom dome či byte prevládajú drevené podlahy. Koberec zároveň izbu zútulní. Koberec by mal byť umiestnený tak, aby naň dopadalo dostatok prirodzeného svetla.

 

podlozky_na_hranie
 

 

Malým školákom nesmie v izbe chýbať písací stôl a kvalitná stolička. Stôl mi by mal byť umiestnený tak, aby naň dopadalo čo najviac prirodzeného svetla, keď bude dieťa pracovať na domácich úlohách. Ak prirodzeného svetla nie je dostatok, do izby nezabudnite zabezpečiť kvalitné umelé osvetlenie. Okrem hlavnej lampy je vhodná aj pracovná lampa, ktorá sa dá v prípade potreby presúvať.

 

Najdôležitejšie je cítiť sa dobre

Nech už si detskú izbu predstavujete akokoľvek, najviac času v nej bude tráviť práve vaše dieťa, a preto dôležité, aby sa v izbe cítilo príjemne. Nezabúdajte zohľadniť vek či záľuby a vziať ich do úvahy počas procesu zariaďovania.

 

Nazreli ste už do našej sekcie Detská izba? Prezrite si starostlivo zostavenú ponuku trendových doplnkov a dekorácií do kráľovstva vášho dieťatka