Vyberáme posteľné prádlo: na čo si dať pozor?

Posteľ symbolizuje maximálne pohodlie, na ktoré sa vždy po namáhavom dni tešíme. Keď si predstavíte najkomfortnejšiu posteľ, v akej ste kedy spali, čo sa vám ako prvé vybaví? Vsádzame na obliečky! Prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou a spolu so správnym vankúšom a matracom tvoria nerozlučnú kombináciu zaručujúcu kvalitný spánok.

Ponuka obchodov je tak rozmanitá, že niekedy nevieme, ako sa rozhodnúť. Čo pri výbere posteľného prádla brať do úvahy, aby ste si vybrali správne?

 

Rozmer

Najbežnejší rozmer, ktorý nájdete je 70 x 90 cm pre vankúš a 140 x 200 pre prikrývku. Pri vankúšoch sa bežne môžete stretnúť aj s menším rozmerom 50 x 70 cm. Rozmermi 200 x 220 cm je označovaná tzv. francúzska prikrývka, zvyčajne používaná na manželskú posteľ. Vyšší ľudia vyhľadávajú predĺženú prikrývku s rozmerom 140 x 220 cm.

 

Pri väčších rozmeroch si dajte pozor na to, aby bola obliečka ušitá z jedného kusu látky. Výrobcovia často zošijú viac kusov látky, čo v konečnom dôsledku nepôsobí veľmi dobrým estetickým dojmom. Gazdinky určite súhlasia, že pranie a žehlenie takýchto veľkých obliečok je tiež viac náročnejšie.

 

Materiál

Najrozšírenejšie obliečky na Slovensku sú bavlnené, saténové, krepové, flanelové, no obľúbené sa stávajú aj bambusové či viskózové.

 

Bavlna je najčastejšie sa vyskytujúcim materiálom posteľného prádla. Obliečky sú vyrobené zo 100% bavlny, no v ponuke nájdete aj 100% bavlnu zušľachtená mercerovaním, ktorá sa vyznačuje vyššou pevnosťou. Použitá priadza je lesklá, príjemná na dotyk a kvalita potlače je zabezpečená využitím najmodernejších reaktívnych farieb.

 

Do popredia sa dostava posteľné prádlo vyrobené z BIO materiálov. Obľúbené sú bambusové obliečky, ktoré vynikajú niekoľkými unikátnymi vlastnosťami. Sú jemné na dotyk s vynikajúcimi termoregulačnými a absorbčnými vlastnosťami, antibakteriálne, preto sa hodia aj pre alergikov či ľudí s citlivou pokožkou.

 

Viskóza je, rovnako ako bambus, BIO materiál.  Zvyčajne sa používa v pomere 50:50 miešaním s bavlnou. Obliečky s viskózovými vláknami majú často lepšie absorpčné vlastnosti než bavlnené materiály, sú jemné a mäkké na dotyk, a bonus: nemusia sa žehliť.

 

BIO-obliecky

 

Ďalší variant, ktorý šetrí čas, pretože nie je potrebné žehlenie, sú krepové obliečky. Vyrabájú sa zo 100% bavlny špeciálnou technikou, pri ktorej je na materiál aplikovaný roztok hydroxidu sodného.

 

V zimných mesiacoch zahrejú flanelové obliečky, ktoré sú ideálne na prechodné obdobie medzi jeseňou a zimou.

 

Zapínanie

Okrem gombíkov sa v poslednej dobe teší popularite zapínanie na zips. Tu však zdvíhame varovný prst – zips je zväčša z iného materiálu ako samotná obliečka, môžu preto nastať problémy pri praní (zips sa môže začať vlniť). Rovnako, je náročnejšie vymeniť pokazený zips (najmä na obliečkach väčších rozmerov), než zobrať ihlu s niťou a jednoducho odtrhnutý gombík prišiť. Ak ide o kvalitný produkt, potom aj zips je kvalitný a prinesie žiadané pohodlie. Dokonca niektoré obliečky majú taký zips (textilný zips), kedy môžete obliečky prať až pri 95st. Pýtajte sa a nechajte si poradiť...

 zapínanie návliečok

Farebnosť

Trendy pri zariaďovaní spálne sa menia, no najdôležitejšie je, aby ste sa v nej cítili uvoľnene a nič nemalo rušivý vplyv na spánok. Posteľ je najdôležitejší element spálne, preto správnym výberom farieb posteľného prádla dokáže vyvolať rôzne emócie. Počas teplých mesiacov majú ľudia tendenciu siahať po svetlejších odtieňoch alebo chladnejších farbách. Naopak v zime, keď je výhľad z okna mrazivý, obliečky v tlmených farbách navodia pocit tepla a pohodlia.

 

 

Ako si vybrať obliečky na internete?

Možno bolo jednoduchšie zájsť od obchodu a posteľné prádlo si odniesť domov, no ponuka internetových obchodov, cena a kvalita dokáže zásadným spôsobom konkurovať tradičným obchodom.

 

Je jednoduchšie prezrieť si ponuku v pohodlí obývačky a pár klikmi posteľné prádlo zakúpiť. Pred kúpou vám môžu pomôcť pri rozhodnovaní recenzie zákazníkov, ktorí nakúpili pred vami, prezrite si Facebook stránku, kde veľmi rýchlo získate prehľad o dôveryhodnosti. Kvalitný e-shop venuje pozornosť podrobnému popisu materiálu, rozmerov produktov, aby zákazníkov sprostredkoval čo najdetailnejšiu predstavu o výrobku. K dispozícii je zákaznícky servis alebo LiveChat, kde získate informácie na vaše prípadné otázky.

 

Aby posteľné prádlo nestratilo svoje vlastnosti, je dôležitá starostlivosť podľa pokynov na etikete od výrobcu. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál či farbu, najdôležitejšie je, aby obliečky dotvorili v spálni atmosféru pre kvalitný spánok a relax.

 

Pozrite sa tiež, aké novinky pribudli do našej ponuky posteľného prádla.