Zariaďujeme spálňu – ako vytvoriť miesto pre lepší spánok a relax?

Spánok nám zaberie tretinu života, preto by sme zariaďovaniu spálne mali venovať špeciálnu pozornosť. Spálňa by mala symbolizovať miesto dokonalého relaxu a mala by byť zariadená tak, aby sa nám v nej dobre spalo. Čo treba vziať do úvahy pri zariaďovaní spálne?

Pracujeme s priestorom

 

Spálňa je presne tá miestnosť v dome, do ktorej keď vstúpite, poviete si: Toto je ono! Má jednoduchý a funkčný dizajn, no vytvoriť ho môže dať zabrať viac ako ste si možno mysleli. Pýtate sa prečo? V spálni predsa musí byť posteľ, ktorá je veľká a určuje umiestnenie ostatných kusov nábytku. Priestor na manipuláciu sa teda veľmi zmenšuje. To však nemusí byť pravda.

 

Spálňa okrem postele nepotrebuje veľa kusov nábytku, dôležité je aby jednotlivé kusy vytvárali pocit harmónie a pokoja. Najmä v malých bytoch majú ľudia tendenciu urobiť zo spálne tiež pracovňu či “sklad” pre rôzne veci. Zahltenie priestoru príliš veľa vecami či nezvyčajné umiestnenie nábytku môže mať rušivý vplyv na spánok.

 ako si správne umiestnit postetel

Správne umiestnenie postele je pre spánok rovnako dôležité ako výber vankúša a matracu. Ideálne je, ak je posteľ prístupná z troch strán, aj keď v súčastnosti veľa dizajnérov umiestňuje posteľ do priestoru namiesto pripútania k stene. S lôžkom môžete pracovať aj s ohľadom na dopadajúce prirodzené svetlo. Vyhnite sa umiestneniu blízko okna alebo v prievane, ktorý môže spôsobiť zdravotné problémy.

 

Miestnosť by mala mať zabezpečenú dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Ak spálňu len plánujete v projekte domu, zvážte umiestnenie v rohu. Umožní vám to pridať napríklad okno naviac, čím sa zabezpečí ventilácia vzduchu a viac prirodzeného svetla.

 

Vo všeobecnosti sa odporúča orientácia severným alebo severozápadným smerom, čo zabezpečí príjemný chládok v porovnaní s ostatnými miestnosťami. Rovnako, ak nechcete, aby vás ráno budila žiara slnečných lúčov priamo do tváre, táto orientácia bude pre vás ideálna.

 

Spálňa môže byť ešte krajšia, ak výhľad z nej je rovnako očarujúci. Ak navrhujete novú spálňu alebo len redizajnujete existujúcu, pracujte s výhľadom. Iste, nie každý býva pri jazere alebo lese, no môže to byť aj vaša záhrada.

 

Myslite tiež na dostatočné súkromie. Veľa ľudí necháva otvorené dvere, no tým nezabránia pohľadom z iných miestností. V návrhu spálne môžete zakomponovať malú chodbu, ktorá oddelí priestor spánku od spoločenskej miestnosti vytvorením uhla, ktorý zabráni pohľadom z miestností ako kuchyňa či obývačka.

 

Pracujeme s farbami a materiálmiaku_farbu_do_spalne

 

Interiéroví dizajnéri využívajú na vyvolanie požadovanej nálady psychológiu farieb. Spálňa je miestnosť, kde človek chce stráviť kvalitný čas, možno zostať sám a dopriať si odpočinok na konci náročného dňa. Preto dizajnéri pracujú s odtieňmi farieb, aby spálňa vyvolala pocit pokoja a kvalitný spánok.

 

 

 

Voľba správnych odtieňov do spálne závisí od emócie, ktorú chcete vyvolať. V spálni platí pravidlo, aby farby nevyvolávali príliš silné emócie, preto je dôležité s niektorými výraznými farbami pracovať opatrne.

 

V posledných rokoch sa stali trendom neutrálne farby. Svetlé či matné odtiene béžovej, krémovej či hnedej sú veľmi obľúbené. Ak ste v dizajne skôr nerozhodní, neutrálne odtiene sa vám určite budú hodiť, aj keď sa neskôr rozhodnete pridať iné farby, pretože môžu byť kombinované takmer s každou farbou.

 

Na steny voľte odtiene modrej, levaduľovej, či zelenej.

  • Zelená znamená energiu, rovnováhu, bezpečnosť, stabilitu a evokuje prírodu.
  • Modrá vytvára pocit pokoja, ochrany, stimuluje myslenie a zabraňuje nočným morám.
  • Fialová je spojená s plodnosťou, šťastím, kreativitou, ale musíte ju používať v kombinácii s inými farbami, pretože je veľmi silná.

 

Aplikáciou týchto farieb môžete navyše opticky zväčšiť priestor. Kombináciou s pastelovými odtieňmi bude spálňa vyzerať veselšie. Odporúča sa, vyhýbať odtieňom tmavo šedej pre spálňu, pretože môžu vyvolávať stav smútku a depresie.

 

Ak obľubujete farby ako oranžová, žltá či červená, používajte ich v svetlých tónoch, nakoľko tieto farby nie sú pre spálňu odporúčané a malé priestory navyše opticky zmenšujú. Používajte ich skôr na vytvorenie nálady a siahnite napríklad po posteľných obliečkach v týchto farbách, dekoračných vankúšoch či rastlinách vo výraznejších kvetináčoch.

 

Spálňa by mala byť vašou oázou pokoja, najmä ak v nej relaxujete aj počas dňa, preto sa obklopte vecami, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné emócie. 

 

 AKCIA NA OBLIECKY