Tipy, ako si pripraviť pohodlnú posteľ

Pohodlná posteľ je základom kvalitného spánku. Aby ste sa ráno prebúdzali spokojne a vaše telo si cez noc oddýchlo, prečítajte si zopár tipov, ako pripraviť posteľ nielen na noc, ale aj na deň. Dozviete sa všetko možné, od výberu postele až po úpravu vzhľadu postele dekoračnými vankúšikmi.

Výber postele

Základom toho, aby posteľ bola komfortná je nielen posteľná bielizeň, ale aj jej samotná konštrukcia a materiál. Vhodné je uprednostniť prírodné materiály. Ideálne je, ak je priestor pod posteľou voľný, aby bolo zabezpečené prúdenie vzduchu. To znižuje riziko hromadenia vlhkosti a následného množenia baktérií a plesní. Ak plánujete, posteľnú bielizeň či vankúše  uschovať v priebehu dňa pod posteľou, voľte radšej riešenie so zásuvkami ako vstavaný úložný priestor.

 

Matrace, matracové chrániče a posteľné plachty

Na výber matracu klaďte rovnako veľký dôraz. Nevoľte príliš tvrdý, ani príliš mäkký. Nebojte sa investovať do kvality, veď v posteli strávite tretinu života. Správny matrac by mal vašu chrbticu pri ležaní na boku udržať v jednej priamke. Máte už svoj vysnívaný matrac doma? Nezabudnite si zaobstarať matracové chrániče a predĺžiť tým životnosť matraca. Matracové chrániče sú určite dobrá investícia. Samotný matrac nie je lacná záležitosť, preto je dôležité starať sa oň tak, aby vydržal čo najdlhšie. Ak už máte matrac aj s chráničom, dbajte tiež na posteľné plachty. Kvalitné plachty dokážu spríjemniť spánok a zvýšiť komfort počas času, ktorý strávite v posteli.

 

chranic na matrac

 

Vybrať kvalitné posteľné plachty nemusí byť problém

Posteľ a matrac ste si už vybrali. Čo ďalej? Spomínané posteľné plachty sú dobrý začiatok, aby bola vaša posteľ nielen pohodlná, ale aj krásna a chránená. Nebojte sa výberu plachty. Väčšina matracov má dĺžku 200cm a výšku do 20cm. Štandardným rozmerom sú prispôsobené aj posteľné plachty. Ak sa rozhodnete pre Jersey posteľné plachty, spravíte veľmi dobre. Sú z bavlny, nemusíte ich žehliť a na matrac ich jednoducho natiahnete bez toho, aby sa vám následne krčili.

Postelne plachty

Výbornou voľbou sú aj kvalitné plachty Jersey Superstrech s elastanom, ktorý zabezpečuje ich dlhšiu tvarovú stálosť. Tieto plachty sú ideálne pre hrubšie matrace. Bez obáv ich natiahnete aj na matrace s hrúbkou 30 cm a viac. Nemáte radi zimu? Posteľné plachty Thermo Jersey sú perfektne hrejivé a vhodné do chladnejšieho obdobia. Jedinečné obojlícne posteľné plachty majú okraje zosilnené gumou a sú dokonca schopné regulovať teplotu. A u nás sú na výber až v 14 farebných prevedeniach!

 

Nezabudnite na posteľné obliečky

Vaše obľúbené periny a vankúše si tiež zaslúžia náležitú pozornosť. Luxusné posteľné obliečky dokážu spánok naozaj spríjemniť. Vzhľad dnes môžu mať posteľné obliečky prakticky akýkoľvek a pokiaľ ide o vzory a farby, určite si vyberiete. Pri voľbe materiálov nič nepokazíte, ak ostanete verní klasike a vaše posteľné obliečky budú vyrobené z bavlny.

Bavlnené obliečky

Ak máte chuť trochu sa rozmaznávať, môžete si vybrať satén, ktorý sa vyrába z najjemnejšej a najkvalitnejšej bavlny. Moderný materiál, ktorý určite stojí za zmienku je tiež bambus. Posteľné obliečky s bambusovým vláknom, ktoré sa kombinuje s bavlnou majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Nemusíte sa báť baktérii či plesní. Flanelové posteľné obliečky vás zase príjemne zahrejú v zimnom období.

 

Prehozy, deky a dekoračné vankúšiky na posteľ

Posteľ, matrac, posteľné obliečky i plachty máte teda vybraté. A ostáva priestor ešte na finálne úpravy. Chcete aby bola vaša posteľ krásna aj cez deň? Vaše klasické vankúše úplne inak vyniknú, ak k nim priradíte pôvabné dekoračné vankúšiky. Aby vaša posteľ vyzerala úhladne, určite vyskúšajte použiť prehozy. Je to príjemná bodka za prípravou postele na jej denný odpočinok. Či už sa rozhodnete pre jednofarebné alebo vzorované prehozy, tento dekoračný prvok vyčaruje z vašej postele na prvý pohľad to najútulnejšie miesto na oddych. Pokiaľ uprednostňujete menej tradičné materiály, pokojne môžete použiť aj háčkované deky.

prehoz, deka, na posteľ

Ako ustlať posteľ je len a len na vás a vašom vkuse. A potom večer sa stačí už iba hodiť sa po ťažkom dni do perín a dopriať si pokojný spánok v dokonale ustlanej posteli. Uvidíte, aký budete ráno svieži. Želáme Vám krásne sny!