Prečo nakupovať online?

Virtuálny svet zasiahol posledné roky do života každého z nás, či sa nám to páči, alebo nie. Namiesto vystávania na pošte, posielame emaily, namiesto osobného zoznamovania, sa viac zoznamuje online, namiesto behania po nákupoch, radšej nakupujeme online z pohodlia obývačky.

Fenomén online nakupovania je každým rokom silnejší. Okrem toho, že komfortne a bez námahy prebrázdime za chvíľu niekoľko eshopov, bez problémov s parkovaním, bez pľuzgierov na nohách, bez prešľapovania v radách pri pokladni, ušetríme kopec času, aj peňazí.

A máme istotu, že sme sa "nenabehali" zbytočne a vybrali to najvýhodnejšie z najdostupnejšieho.

Výhody online nakupovania

 1. Lehota na vrátenie tovaru bez udania dôvodu

Možno sa vám stalo, že sa vám niečo páčilo v obchode, vyskúšali ste si to, kúpili a potom prišli domov a zistili, že to nebol dobrý nápad. Keď sa ďalší deň rozhodnete ísť do obchodu a požiadať o vrátenie peňazí, máte smolu. V obchode vám podľa zákona nie sú povinní peniaze vrátiť (iba v prípade reklamácie - poškodený, nefunkčný tovar). Na eshope máte podľa § 8 zákona 102/2014 Z.z 14 dňovú lehotu na vrátenie tovaru (odstúpenie od zmluvy) bez udania dôvodu. Takže aj obavy o dostatočnú kvalitu viete v spomínanej 2 týždňovej lehote ľahko vyriešiť a nikomu nemusíte nič vysvetľovať. A záručná doba? Pri väčšine tovarov je 24 mesiacov, bez ohľadu na to, či nakupujeme online, alebo offline.

2. Väčší výber, aj neštandardné veľkosti

Väčšinou na online eshopoch nájdete oveľa väčší výber a aj oveľa viac veľkostí, aj nadrozmerných, ktoré sú bežne v obchodoch nedostupné.

3. Zaujímavejšie zľavy, častejšie bonusy

Na eshopoch sú často výhodnejšie akcie a zľavy. A vygúglite ich oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, ako vybeháte v obchodoch. Navyše, mnohé eshopy majú pre zaregistrovaných zákazníkov bonusové odmeny pri nákupe nad..., alebo sa vám napočítavajú body. Pekne vidíte, ako vám rastie kredit a neskôr ho využijeme na výhodnejší nákup.

Výhody nákupu cez internet on-line

Ako spoznáte seriózny eshop?

Ak máte ešte stále obavy z online nakupovania, poradíme vám, čo si všímať na eshope, na ktorom zvažujete nakupovať prvýkrát.

1. V prvom rade si overte, či sú na eshope Všeobecné obchodné podmienky a Reklamačný poriadok. Je v nich zakotvená ochrana spotrebiteľa v zmysle platného zákona. Mnohé eshopy sú navyše aj certifikované, označené ochrannou známkou, ktorá garantuje splnenie tejto podmienky a dáva eshopu kredit bezpečného nákupu.

2. Ak nemáte eshop overený, alebo doporučený, určite si pozrite recenzie – Google, Heureka, Facebook. Nehľadajte celkovú 100 % spokojnosť, za ňou sa často skrývajú účelové hodnotenia. Samozrejme, čím vyššie číslo, tým lepšie. Ale nech je pre vás smerodajná aj komunikácia eshopára. Ako firma reaguje na hodnotenia a či vôbec. Ako komunikuje na sociálnej sieti, aká je rýchlosť odozvy, atď.

3. Internetové obchody dnes podliehajú prísnym pravidlám, sú kontrolované orgánmi obchodnej inšpekcie. Majiteľ e-shopu si nemôže dovoliť prijať od vás peniaze a neposkytnúť vám protihodnotu. Dobrý eshop má všetko zdokumentované v písomnej elektronickej podobe a teda aj vy tiež. Informuje vás o tom, že objednávka bola zaplatená, odoslaná, máte možnosť sledovať, kde na ceste k vám, sa práve nachádza. Tí, ktorým záleží na vašej spokojnosti, často prosia aj o vašu reakciu, spätnú väzbu. 

4. Ak máte obavy o kvalitu, vyberajte na eshope, ktorý má fotky nielen zdiaľky, ale aj záber na detail a výstižný popis produktu, príp. videonávody.

Detail produktu - Gabonga.sk

5. Pre maximálny komfort pri nakupovaní vám dá seriózny eshop možnosť výberu nielen platby, ale aj spôsobu dodania. Nie, nemusí vás naháňať kuriér, ak vám to nevyhovuje, môžete si svoju objednávku vyzdvihnúť na pošte, alebo v zásielkovni, keď vám to bude vyhovovať.

Ale na druhej strane, dnes beží život veľmi rýchlo. Je pohodlnejšie nestrácať čas, nenamáhať sa nosením nákupov, ale objednať a počkať, kedy nám balík „zazvoní" priamo pri dverách. Čas, ktorý tak ušetríme, môžeme venovať rodine a priateľom. Pretože čas je to, čo sa nedá kúpiť ani na eshope, ani v kamennej predajni. Čas nepočká.