Ako udržať poriadok v kuchyni

S kuchyňou si často spájame vôňu úžasného jedla a pocit domova. Ale, čo všetko je za tým, vieme často len my, ženy. Trávime tu nemálo času, kým rodina zasadne k obedu a vychutná si mamine jedlo v čistučkej a príjemnej kuchyni. Varíme a upratujeme dookola. Kuchynská útierka je naša najdôvernejšia kamoška. Ako udržať v kuchyni poriadok a nestať sa jej rukojemníčkou?

Na rozdiel od iných miestností, kuchyňa si vyžaduje viac. Výpary z varenia sa ľahko ukladajú do všetkých povrchov a dokonale k nim priľnú.

Na poriadok v kuchyni by sme mali myslieť už pri jej zariaďovaní, pomôže nám to neskôr zjednodušiť jej údržbu.

1. Vyberte si taký materiál kuchynských dvierok, na ktorom nevidno odtlačky prstov. Dnes je už aj veľa možností bezúchytkových dvierok. Tak isto sa vyhnite lištám a lemom, do škár sa ľahko usadia tuky, pary a voda. 

utierka

2. Kuchyňa je miesto, ktoré s obľubou navštevuje hmyz. Skrinky v linke sú preto praktickejšie zatvorené, ale aj esteticky to lepšie vyzerá. Rovnako tak aj nádoby na potraviny a ingrediencie do varenia v zatvorených dózach. Do zásuviek nezabudnite kúpiť organizér pre lepší poriadok, na dno skriniek protišmykové podložky.

3. Populárne nerezové povrchy spotrebičov sú na pohľad krásne, ale náročné na údržbu. Nájdete síce špeciálne čistiace prostriedky a kvalitnou kuchynskou útierkou povrch vyleštíte, ale stačí kvapka vody a stopy máte na chladničke opäť. Zvážte, či nevybrať radšej lakovanú úpravu.

utierky3

4. Umývačka riadu sa už stala štandardnou výbavou linky. Ušetríte nielen čas, ale aj vodu a riad bude čistejší. Dajte si záležať aj na dobrom výbere digestora, ktorý je skvelým pomocníkom, čo sa odsávania výparov týka, ale často dá zabrať jeho čistenie. 

5. Najobľúbenejšia podlaha do kuchyne je dlažba, odolná voči vode (chladnička môže vytiecť), aj voči príp. poškodeniu (pád hrnca, rozbitie riadu). Tak ako v prípade kuchynských dvierok aj tu je potrebné vedieť si dobre vybrať vzor, na ktorom nebude vidieť všetko. A čo sa týka špár, pozor. Vyhnite sa bielym odtieňom. Miesto pri kuchynskej linke chráňte malým praktickým koberčekom. 

Ak je pre vás dlažba chladná, je tu ešte vinyl, alebo PVC.

6. Či už máme umývačku, alebo nie, umývaniu riadu ručne sa nevyhneme. Je dobré zvoliť kvalitnú savú útierku. V domácnosti sa vám budú hodiť minimálne dve. Jedna bavlnená útierka výlučne na riad a druhá na ruky. 

utierky5

7.Pre jednoduchšiu údržbu stola a tiež pre jeho šetrenie ho chráňte prestieraním, v lepšom prípade umývateľným.

Upratujete kuchyňu pravidelne a nikto si nič nevšimne?

Vymeňte občas napríklad obrus, dolaďte k tomu prestierania na stôl, kuchynské útierky, či malý koberček, rozveselte vázou so živými kvetmi. Vaša kuchyňa bude pôsobiť sviežo, čisto a novo.