Orientácia spálne –výhody a nevýhody jednotlivých orientácií

Ak žijeme v staršom mestskom byte, je jeho orientácia daná k svetovým stranám umiestnením bytu v dome. Niekedy môžeme mať byt otočený do ulice a inokedy do vnútrobloku.

V starších domoch sa často môžeme stretnúť s orientáciou bytu tak, že do ulice je orientovaná spálňa a obývačka a to bez ohľadu na svetové strany a kúpeľňa, balkón a kuchyňa do vnútrobloku. Stáva sa teda, že niektoré bytu majú orientáciu na sever, iné na juh, a ďalšie na východ a západ podľa toho, v akom dome sa byt nachádza. Blok domov tvoria štvorce a tým vytvárajú sieť ulíc a byty sú potom orientované rôzne bez ohľadu na svetové strany.

Ak sme ranné vtáčatá, určite nám nebude vadiť, že nás z postele vytiahne slniečko v skorých ranných hodinách. A ak máme spálňu otočenú na východ, môžeme si celé dopoludnie užívať slnečné paprsky. Bohužiaľ popoludnie si ich už neužijeme. Naopak spálňa umiestnená k západnému priečeliu nám umožní pohľad na západ slnka a popoludňajšie slnko nám miestnosť vyhreje a poskytne dostatok svetla v hodinách, keď sme najčastejšie doma. Južná orientácia je asi veľmi príjemná v zimných mesiacoch, keď je svetla menej kvôli „krátkym“ dňom, ale v lete nám z miestnosti môže urobiť sparno, ktoré nebudeme stíhať vetrať. Severná orientácia je najčastejšia a rozhodne je aj najvýhodnejšia. Byt je dispozične rozprestretý tak, že na južnú stranu má umiestnené denné miestnosti, teda obývaciu izbu a s kuchyňou a na severe potom spálňu. Ak je byt mierne natočený, tak môže mať obývačka orientáciu na juhozápadný smer a spálňa severovýchodný. Vtedy nám aj ráno do spálne dopadajú ranné paprsky a víta nás slnečný svit.
 povleceni-new-star-grey-h0l8

Pokiaľ však máme možnosť mať zo spálne krásny výhľad, napr. na starobylé centrum mesta, na jazero, les či nejakú pamätihodnosť, určite nám nebude vadiť, ak bude spálňa natočená svojou orientáciou pre nás menej vhodne.

Ak sa byt nachádza v novostavbe bytového domu, bude mať pravdepodobne najvýhodnejšie spomínanú orientáciu a to teda spálňa s oknami na severovýchod.

obliecky-charlotta-biela

Čo sa týka rodinných domov, môže byť ich dispozičné riešenie veľmi rozmanité. Tu záleží predovšetkým na tvare pozemku, na ktorom dom stojí a mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú tvar rozloženia dispozície rodinného domu. Avšak spravidla budeme chcieť mať zasa na juhozápad orientovanú časť dennú – obývačku a kuchyňu s jedálňou a rovno prístup na terasu a do záhrady tak, aby sme si mohli užiť popoludňajšieho slnka pekne v súkromí vlastnej terasy obklopenej záhradou. Spálňam pravdepodobne ponecháme orientáciu opačnú, teda opäť na severovýchod. Ak by však bolo možné umiestniť spálňu juhozápadne, zostane nám priečelie pre všetky technické miestnosti, kúpeľne, šatne a komory. Bohužiaľ nie vždy sa na severe pozemku nachádza aj vstup do domu a pozemok a ulice. Ak je prístup na pozemok z južnej strany, je dom otočený obývacou izbou nie len na juh, ale tiež do ulice, čo nie je potom ideálne kvôli súkromiu.

Tieto faktory je nutné zvážiť ešte pred kúpou pozemku, pretože nie vždy sa nad týmto dokážeme sami takto zamyslieť, aby sme nekúpili pozemok pre jeho výhodnú cenu, ale nevhodne orientovaný na svetové strany.