Bambusové uteráky a osušky. Aké sú?

Oplatí sa vám kupovať bambusové uteráky? Aké sú ich výhody alebo nevýhody oproti klasickým bavlneným uterákom? V tomto texte si zodpovieme základné otázky ohľadom bambusu a jeho využitia v textilnom priemysle, konkrétne pri bambusových uterákoch a osuškách.

Ak budeme hovoriť o bambusových uterákoch, vždy pôjde o kombináciu materiálu bambus + bavlna. Nikdy nie sú bambusové uteráky len z bambusu :-). Zväčša je pomer bambusového vlákna 50 až 70%. Zvyšok je bavlna.

Bambusové vlákno pre priemyselné textilné spracovanie je známe pomerne krátko, od konca 20. storočia. Preto v odbornej literatúre nenájdete veľa článkov na túto tému. Väčšina informácií pochádza z predajných prospektov.

 

Aké informácie nájdeme pri uterákoch?

Rozmer, farba, materiál a prípadne gramáž. Rozmer a farba je pomerne jasná záležitosť. Údaj o gramáži nám poskytuje informáciu o tom, koľko bavlnenej priadze bolo použité na 1m2 froté. Tento údaj je tiež dôležitý. Dôležitejšie je však to, aká kvalitná bavlna bola pri výrobe použitá. Zväčša v ponuke medzi kvalitnými uterákmi nájdete gramáže na úrovni od 350 – 550 g/m2.

Najdôležitejším faktorom je použitý materiál. Zákazníci automaticky vyhľadávajú uteráky a osušky zo 100% bavlny. Je toto však dostatočné ak hľadáte kvalitný a savý uterák? Ak hľadáte top kvalitu v kombinácii s ostatnými vlastnosťami, nemusí to stačiť.  

Práve prímes bambusového vlákna v uterákoch je tou správnou voľbou. Bambus zabraňuje množeniu baktérií. Tie sú pôvodom nepríjemného pachu a potu. Bambusové vlákno je odolné tiež voči hubám, kvasinkám a plesniam. Ak uteráky a osušky obsahujú aj bambusové vlákno, majú predpoklad dlhšej životnosti. Bambusové uteráky sú teda vhodné pre osoby s citlivou pokožkou. Výrobky, pri ktorých je použité bambusové vlákno sú veľmi príjemné na dotyk, majú jemný hodvábny lesk, môžu nasávať 3 až 4x viac vlhkosti ako bavlna, dobre odolávajú baktériám a majú vynikajúcu schopnosť neutralizovať zápach.

 

 

Pre udržanie kvality a životnosti je dôležité aj správne pranie a sušenie.

ako_prat_uteraky_bambusove

 

Po kúpe odporúčame uteráky aj osušky ihneď vyprať. Prať odporúčame samostatne. Potom ich nechajte uschnúť. Dobrá je sušička i prirodzené sušenie. Neodporúča sa radiátor, kedy sa môžu vlákna polámať. Toto by ste pre dosiahnutie najlepších vlastností mali ešte raz zopakovať bez toho, že by ste bambusové alebo aj bavlnené uteráky medzi praniami používali. Praním po kúpe dosiahnete toho, že z materiálu sa uvoľnia voľné vlákna a zvyšné sa zatiahnu, čo je dôležité kvôli životnosti. Na pranie farebných uterákov odporúčame používať gélové prášky Persil color, poprípade iný kvalitný gélový prášok na pranie farebnej bielizne. Na biele uteráky použite prášok na bielu bielizeň.

 

Aviváž neodporúčame. Prečo?

Stretnúť sa môžete s odporúčaním, že aviváž dodá bielizni, uterákom a froté materiálom hebkosť a jemnosť. Výrobcovia však majú pri uterákoch opačný názor. Aviváž neodporúčajú z toho dôvodu, že zlepí vlákna k sebe a uterák stráca svoju hebkosť a mäkkosť.  

 

Výhody bambusových uterákov:

 • 3 až 4x vyššia savosť ako u bavlnených uterákov
 • Antibakteriálne, protiplesňové a antistatické vlastnosti
 • Zabraňujú a znižujú množeniu baktérií
 • Majú schopnosť neutralizovať zápach
 • Sú jemné, mäkké a hebké
 • vhodné pre osoby s citlivou pokožkou
 • Majú predpoklad dlhšej životnosti pri správnom praní a sušení 

 

Chcem si pozrieť aktuálnu ponuku uterákov v obchode

 

 

 

Čo hovoria o bambusových uterákoch naši zákazníci a naši priaznivci:

 • Tak toto sú naozaj TOP uteráčiky ... jemnučké, savé fakt veľmi kvalitné ... vrelo doporučujem. Božena 
 • su prijemne mäkucke, neskrabu, balim do nej dceru po okupani, su super , este by sa zisli aj pre nás... Mária
 • super tovar... Jana
 • Take nemam,ale mam bambusove ponozky a nohavicky-su super... Vierka
 • vyborne saju vlhkost a su odolne voci plesniam... Miriama
 • mame doma jedne ale nemenil by som ho je uzasny... Adrian
 • mám bambusové ponožky a ty jsou prima ... Nick
 • material bambus je užasný.. už len preto,že je z prírody :-) a mať kúsok prírody doma chce asi každý :-) Maja
 • mám ich zo desať kusov, sú príjemné na dotyk a dobre sajú vodu... Juli
 • moja mamina ich ma a nevie si ich vynachvalit.nepotuchnu hned ako tie obyckove.odteraz uz len taketo kupuje... Zuzanka

 

 

Všetky uvedené názory a komenáre na bambusové uteráky a osušky nájdete

na našej FB stránke TU