Bambus je super, bambus je BIO. A čo viskóza? Aká je?

Viskóza je super, tiež BIO a je “naša”. :-) Bambus je veľmi populárny. Stretávame sa s ním veľmi často pri ponožkách, uterákoch a osuškách. Každý, kto mal raz možnosť používať takýto výrobok (ponožky, uterák, utierky) si veľmi pochvaľoval. Prečo? Lebo bambus je…… taký a taký. Je výborný, je bio, ma vysokú savosť.

A počuli ste už o viskóze? Pravdepodobne asi ani nie. Ak aj, tak možno veľmi málo. Ak ste v tejto téme doma, tak to je super. Tento krátky článok je o tom, že pomerne vo veľkom sa firmy snažia aj v textilnom priemysle presadiť niečo revolučné, niečo BIO. A zvolili si Bambus. Otázka znie: Prečo práve bambus, keď tu máme aj viskózu.

Ako bambus, tak aj viskóza sa ľahko miesi s bavlnou, Priadza sa najčastejšie používa k výrobe tkanín a hlavný dôvod je lesk, ktorý viskóza výrobkom dodáva. Výrobky z vyskózy sú veľmi príjemné na omak, majú dobrú savosť a v kombinácii s bavlnou nekrčivosť. Napr., ak sú z tohoto materiálu vyrobené posteľné obliečky (zvyčajne je pomer 50% bavlna  a 50% viskóza) nemusia sa žehliť.

 

Čo je to teda viskóza?

Viskóza je vlákno, ktoré je vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Samotná viskóza je čistá celulóza. Základnou surovinou je najčastejšie buk, resp. bukové drevo. To obsahuje 40 a viac % celulózy. K výrobe 1 tony vlákna je potrebného 6m3 dreva a 2 tony chemikálií.

 

Aké sú obliečky alebo iný textil, kde je podiel viskózy?

Materiály s klasickými viskózovými vláknami ocenia ich užívatelia pre ich veľmi dobré absorpčné vlastnosti, ktoré sú dokonca lepšie ako u materiálov bavlnených. Materiály s viskózou sú príjemné na pokožke, vzhľadom sa veľmi blíži materiálom bavlneným a zároveň pôsobí na dotyk veľmi mäkko

 viskozove-BIO-obliecky 

Viskóza je prírodný materiál a napriek jej vynikajúcim vlastnostiam v kombinácii s bavlnou ju do pozadia odtlačil bambus. Bambusové ponožky, bambusové obliečky, bambusové plachty.

Pritom minimálne rovnaké vlastnosti ponúka aj viskóza. Napr. Posteľné obliečky v našej ponuke, ktoré sú veľmi žiadané a predávané majú materiálové zloženie 50% bavlna + 50% viskóza. Ide o jednolícnu posteľnú bielizeň s priečnymi prúžkami, ktorá je veľmi jemná a príjemná na pokožku. Ponúka vynikajúci komfort spania a má vynikajúce spracovanie so zipsom.

 

Hlavné výhody posteľného prádla s podielom viskózy:

  • obliečky s podielom viskózy nie je potrebné žehliť
  • viskóza je prírodný BIO materiál
  • obliečky sú veľmi jemné a príjemné na dotyk
  • tieto posteľné obliečky s podielom 50% bavlna a 50 viskóza sú vyrábané na Slovensku
  • cenovo dostupnejšie ako bambusové obliečky
  • je pri nich použité reaktívne farbenie a držia farbu
  • majú jemný lesk

> Pozrieť ponuku <