Ako si vybrať správnu posteľnú plachtu / Aký rozmer plachty je najlepší pre váš matrac?

Vaša spálňa nemusí byť len miestom na prespanie. Vneste do nej vyšší štandard. Poradíme vám, ako vďaka správne zvolenej napínacej plachte dosiahnete viac pohodlia, krajší tvar postele, aj komfortnejší spánok. A keďže najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie sú napínacie plachty s gumičkou (Jersey), budeme sa baviť hlavne o nich. Len Gabonga ich ročne predá niekoľko tisíc kusov.

Ako vybrať napínaciu plachtu, ktorá sadne vašej posteli?

Či už hovoríme o plachte na posteľ alebo o prestieradle na posteľ, je to vlastne jedno. Nie je však plachta, ako plachta. Ak ste doteraz nepoznali rozdiel a netušili, čo dokáže správna posteľná plachta urobiť s vašou posteľou, tak čítajte ďalej. 

Ako si vybrať tú správnu plachtu? Takú, pri ktorej vám nehrozí, že:

 • plachta sa 3-krát vyprala a zmenila farbu z tmavo-modrej na bledo-modrú
 • plachta bola krásne elastická a po pár mesiacoch je plachta vyťahaná
 • kvalita opracovania je veľmi nízka
 • všitá guma na plachte sa pára
 • plachta nie je pekne natiahnutá, nesadne dobre, vlní sa a nedrží.

Ak si kúpite nekvalitnú plachtu, sotva môžete očakávať stálofarebnosť, príjemný materiál, vysokú kvalitu, elasticitu či pevnosť. Poradíme vám, ako predísť negatívnym zážitkom.

Myslite na to, že kvalita zväčša zodpovedá cene. Na jednej strane nie ste tak bohatí, aby ste si mohli kupovať lacné veci, na strane druhej, nie vždy najdrahšia plachta musí byť aj najlepšia. Ideálne je vybrať si zlatú strednú cestu a zvoliť si posteľnú plachtu, ktorá bude odolná a sadne nielen vašej posteli, ale aj vášmu rozpočtu.

ako-vybrat-plachtu-na-postel

Jersey plachtu na posteľ si zamilujete na prvý dotyk

Čo je to za materiál, ten spomínaný Jersay? Jersey je najpredávanejší a mimoriadne obľúbený materiál pre posteľné plachty.

 • Vďaka Jersey fantastickým vlastnostiam je z neho možné vyrobiť plachty z hladkého a na dotyk veľmi príjemného úpletu. Vyrába sa zo 100 % bavlny. Je známy svojou jemnosťou, ktorú si hneď na prvý dotyk zamilujete.
 • Plachty Jersey s gumičkou sú výnimočné aj svojou elasticitou. Ľahko ich natiahnete na posteľ, ale nevyťahajú sa, narozdiel od mnohých iných plácht, ktoré strácajú veľmi rýchlo svoju pružnosť, elasticitu a stálosť tvaru.
 • Jersey plachty nemusíte žehliť. Jednoducho ich natiahnete na posteľ. Vďaka kvalitne všitej gume po celom obvode postele perfektne sadnú.
 • Sú ideálne na celoročné používanie. Perfektne vám poslúžia počas horúcich letných dní, ale aj v chladnejších mesiacoch.
 • Máte radi teplo v posteli? Siahnite po jedinečných thermo plachtách. Oceníte ich najmä v zime. Plachty Thermo Jersey regulujúce teplotu vás parádne zahrejú.

A k akým posteľným návliečkám sa hodia? Plachty Jersey vám budú ladiť k bavlneným, bambusovým, saténovým, krepovým aj flanelovým obliečkam. Vyskúšajte, iné už nebudete chcieť. Lebo rozdiel poznáte hneď.

A pre tých najnáročnejších odporúčame TOP kvalitu - plachtu s elastanom, SuperStrech.

Čo by sme neurobili pre sladké sny našich najmenších...

plachtadopostielky

Doprajte komfortný a nerušený spánok aj vašim drobcom. Plachty do postieľok od Gabongy odolajú aj tým najšantivejším.

Aký rozmer posteľnej plachty potrebujete na váš matrac?

Keď si vyberáte farbu plachty, vyberte si takú, ktorú budete ľahko ladiť s viacerými návliečkami. Je možné, že si z množstva farieb na Gabonge nebudete vedieť vybrať. A keď už máte farbu aj materiál, poďme na výber správneho rozmeru plachty.

Pred kúpou posteľnej plachty si matrace odmerajte, pretože pri nesprávnom výbere rozmeru plachty sa vám bude javiť aj kvalitná plachta ako nekvalitná. 

Dôležité sú 3 rozmery. Šírka, dĺžka a výška matraca. Ak sa rozhodnete pre napínaciu plachtu na posteľ od Gabongy, môžete sa spoľahnúť, že sa z postele nebude sama sťahovať, ani vyvliekať. Bude pekne držať tak, ako ju prvýkrát natiahnete.

Aké sú najčastejšie chyby pri výbere plachty na posteľ?

Ak máte obavy, 

 • aby plachta netrčala, aby bola pekne zahnutá až pod matrac, radšej väčšia ako menšia, len nech nie je malá... to neznamená, že máte kupovať v skutočnosti radšej väčšiu plachtu, ako ste reálne zistili rozmer matraca.

S kvalitnou plachtou Jersey a jej super elasticitou na tieto obavy môžete zabudnúť. Kúpte si rozmer, ktorý ste namerali. 

postelna-plachta

Plachta na posteľ s nadštandardnými rozmermi

Viac ako 97 % matracov v slovenských a českých domácnostiach má dĺžku do 200 cm a 95 % matracov, výšku do 20 cm. Samozrejme, nájde sa aj zopár matracov nadštandardných rozmerov, s dĺžkou viac ako 200 cm a výškou viac ako 25 cm. Vtedy je na mieste hľadať nadštandardnú plachtu. Skvelou voľbou je elastická plachta v kvalite Superstretch alebo plachta vyrobená na mieru. Plachty SuperStretch s obsahom elastanu krásne natiahnete aj na matrac vysoký 30 cm.

Plachta vám musí na matrac sadnúť. V prípade pochybností nám radšej napíšte, radi vám poradíme pri výbere.

Na toto si dajte tiež pozor pri výbere plachty na posteľ

Stálofarebnosť posteľnej plachty

Predstavte si, že posteľná plachta, ktorú ste kúpili pred rokom má stále rovnako žiarivú farbu. Je to možné. Posteľné Jersey plachty značky Amitesse túto vlastnosť majú.

Farbenie môže byť priamkové alebo reaktívne. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • nestálosť farieb: Podozrivo nízka cena plachty môže avízovať, že materiál je farbený priamkovým farbením. V konečnom dôsledku je viac ako pravdepodobné, že farba môže zmeniť skôr či neskôr svoj odtieň.
 • stálofarebnosť: Naopak, reaktívne farbenie materiálu zabezpečí stálofarebnosť materiálu a posteľná plachta si udrží svoj farebný odtieň, ktorý mala pri kúpe. Reaktívne farbenie látky je použité pri všetkých plachtách Amitesse.

farebne-plachy-na-matrac

Materiál posteľnej plachty

Jersey, Froté, Superstretch, Thermo alebo satén? Posteľné plachty sa dnes vyrábajú v mnohých prevedeniach.

 1. Jersey plachty - sú jedničkou na trhu, najobľúbenejšie. Venovali sme sa im v úvode článku.
 2. Froté plachtám patrí 2. miesto v rebríčku obľúbenosti. Zväčša ide o kombináciu bavlny (80 %) a polyesteru (20 %). Froté plachty sú hrejivé a vhodné do chladnejšieho obdobia, avšak neodporúčame ich pre veľmi citlivých ľudí. Plachty z froté materiálu tiež nie je vhodné používať v kombinácii s obliečkami z bavlneného saténu.
 3. Jersey plachty s elastanom majú rovnaké praktické vlastnosti ako bežné plachty Jersey. Ich výhoda súvisí s prímesou približne 3 % elastanu. Zvyšok materiálu použitý pri výrobe týchto plachiet je bavlna. Práve elastan pridaný do bavlny zabezpečí vyššiu elasticitu a pevnosť a vyššiu tvarovú stálosť aj po dlhom čase. Obchodný názov pre elastan je lycra. Ak sa niekde stretnete s lycrou a inde zase s elastnom, nebuďte prekvapení. Jersey plachty s elastanom sú veľmi vyhľadávané náročnými zákazníkmi pre ich kvalitu, pružnosť a dlhú životnosť. Obľúbené sú aj v krajinách západnej Európy, kde je na trhu množstvo vysokých matracov. Plachty Jersey SuperStretch s elastanom natiahnete dokonca aj na matrace výšky až 30cm.
 4. Saténové plachty sú dokonale jemné, hebké, mäkké a veľmi príjemné na dotyk. Plachty na posteľ zo saténu sa síce nevyznačujú elasticitou, avšak sú pevné a odolné. Väčšina saténových plachiet sa vyrába s gumičkou. Ak si zoženiete kvalitné saténové plachty z bavlnenej priadze bude sa vám spať doslova ako v bavlnke. Vychutnajte si najmä v lete luxus, ktorý vám môže dožičiť iba dotyk saténu na vašej pokožke.

Ako správne ošetrovať plachty na posteľ?

Kvalitné napínacie plachty na posteľ spoznáte aj podľa toho, pri akej teplote ich môžete prať. Štandardom je odporúčané pranie pri 40 stupňoch v domácom prostredí. Ideálne je, ak výrobca povoľuje pranie pri 60 stupňoch. Naznačuje to kvalitu. Plachty značky Amitesse môžete prať pri 60 stupňoch. Výrobca vám garantuje ich kvalitu a stálofarebnosť. 

Ako správne po vypraní a vysušení plachtu zložiť?

Ani vám sa nedarí poriadne zložiť plachtu? Naučte sa jednoducho a dobre poskladať plachtu tak, aby nebola pokrčená a nezaberala vám zbytočne veľa miesta v skrini. Pomôže vám toto názorné video s jednoduchým návodom, ako poskladať plachtu.

Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v kvalite a želáme vám správny výber tej naj posteľnej plachty pre vás na www.gabonga.sk

 

napinacia-plachta-s-gumou