Ako najmenších naučiť hygiene?

Detský organizmus je po nástupe do škôlky vystavený mnohým nástrahám, baktériám, vírusom a tým pádom aj opakovaným ochoreniam. Najúčinnejšou prevenciou detských chorôb je podľa lekárov dodržiavanie hygienických návykov. Na nás rodičoch je, aby sme ich to hravou formou naučili. Umývať si ruky, zúbky, používať svoj vlastný detský uteráčik, mydlo niekoľkokrát denne, nielen po toalete... Poradíme vám pár trikov, ktoré zaručene zafungujú.

Ozaj, vedeli ste, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 80 % infekcií šíri špinavými rukami? Sú živnou pôdou pre rôzne hnačkové, respiračné ochorenia, hepatitídu typu A, salmonelózu a ďalšie. Nebezpečné pneumokokové baktérie vyvolávajú napríklad zápal stredného ucha, zápal priedušiek, zápal pľúc, ale aj život ohrozujúce ochorenie - zápal mozgových blán. Deti sú medzi sebou v kolektíve denne vystavené týmto rizikám. Najlepšia prevencia je preto hygiena.

Ale pozrime sa na to z tej optimistickej stránky. Učme deti nenásilnou formou od útleho detstva osvojovať si hygienické návyky. Hygiena pre nich nemusí byť nočná mora, ale naopak, zábava, hra.

Máte problém dostať vaše dieťa do kúpelne? Možno ho stačí iba správne motivovať.

Vstávajte s pesničkami o umývaní zúbkov a rúk

Mnohí "detskí speváci" vo svojich veselých a chytľavých pesničkách, učia deti rozumným veciam, hygiene nevynímajúc. Zapnite vášmu drobcovi pri rannej hygiene pesničky jedného z nich, napríklad Mira Jaroša.

Veselé zúbky, alebo čisté rúčky, či niektorú ďalšiu. O chvíľu si všetko odpozerá, slová sa naučí. A nebojte sa, dozrie aj na to, aby ste ani vy nič nepodcenili. Vysvetlí vám, prečo si umyť rúčky, keď príde zvonka, či keď ide papať. Pustite mu niektorú obľúbenú pesničku ako podmas pri rannej hygiene. Bude to preň signál, že je čas na umývanie zúbkov.

gabonga-miro-jaros

Naučte dieťa vyrobiť si mydlo

Deti milujú tvoriť a hrať sa. Vyrobiť si mydlielko môže byť naozaj zábava nielen pre vášho drobca. Rôzne prísady, vône, formičky, trošku tvorivosti a mydielko je na svete. V hračkárstve nájdete rôzne druhy kreatívnych sád na výrobu mydla, alebo aj celé laboratóriá.

Ručičky nestačí umývať len čistou vodou. Používanie mydla si ľahšie zaužíva, ak bude mať veselý detský dávkovač mydla. Niektore sú aj v tvare hrdinov z rozprávok, či v tvare autíčka.

Zadovážte mu svoj vlastný detský uteráčik a rozprávkovú detskú osušku

uteraky-pre-deti-gabonga

Vyberte pre dieťa vlastný detský uterák, napríklad aj s jeho obľúbeným motívom Disney. Ak máte doma futbalistu, tak uteráčik s motívom FC Barcelona. Na výber je toho dnes na Gabonge až až. Nielenže mu umývanie a sušenie rúk bude robiť radosť, ale uvedomí si aj to, že jeho uteráčik, prípadne detská osuška patrí len jemu. Nemôže si utierať ručičky do iného a nik iný do jeho. Jeho malý uteráčik je viditeľne iný, milší.

Kreslite si vo vani

Počuli ste už o tom, že existujú farbičky do vane? Že nie? Farbičky, ktoré dokážu kresliť na dno vane, na obkladačky a všade navôkol bez následkov, veľmi jednoducho idú zmyť. Mamičky, ktoré ich objavili, už nemajú problém udržať dieťa vo vani.

kreslenie-vo-vani

Vsaďte na rozprávky

Keď sme pri tej vani... Aká je najobľúbenejšia rozprávka vášho dieťatka? Odpoveď určite poznáte. Čo tak z vane skočiť rovno do rozprávky, vlastne do rozprávkového ponča, alebo detskej osušky?

deti-miluju-hrdinov

Detská osuška Frozen, Tlapková patrola, Spiderman, Mimoni, vaša ratolesť sa bude tešiť na stretnutie s dôverne známym, obľúbeným detským hrdinom.

A živý príklad

To najjednoduchšie, čo môžeme urobiť pre deti, je ísť im príkladom. Deti sú veľmi dobrými pozorovateľmi. Sledujú, čo robíme a opakujú to. Teraz nehovoríme iba o pravidelnom umývaní rúk, zúbkov, sprchovaní, kúpaní. Je toho oveľa viac. Denná výmena spodnej bielizne, čisté šatstvo, udržiavanie domácnosti, vetranie, atď. Správna a pravidelná hygiena baktériám nedá šancu.

Veríme, že sme vás inšpirovali. Teraz už len vybrať si z našich veselých tipov, vďaka ktorým spríjemníte a zjednodušíte osvojovanie si hygienických návykov vašim deťom. Prajeme im veľa zdravia a zábavy.

title-detske-uteraky-na-ruky-gabonga