Posteľné plachty: Aký typ si vybrať pre spánok ako v bavlnke?

Niet nad kvalitný spánok v pohodlí, o tom niet pochýb. Samotný výber postele nie je jednoduchou záležitosťou a dalo by sa o ňom popísať naozaj veľa. K dôležitej súčasti príjemného spánku však patrí aj výber prestieradla. Ako sa zorientovať v ponuke?

Rovnako ako posteľné obliečky, aj posteľná plachta prichádza do styku s pokožkou, preto každý isto ocení materiál príjemný na dotyk. Každá látka má svoju životnosť, inak to nie je ani pri prestieradlách. Obvykle sa na trhu stretnete približne so štyrmi najbežnejšími druhmi prestieradiel. Aké sú ich výhody a čo všetko vám vedia ponúknuť?

Jersey prestieradlá sú favoritom

Plachty Jersey sa vyrába zo 100 % bavlny a patrí medzi najobľúbenejší typ prestieradla vôbec. Zamilujete si ho na prvý dotyk, o tom sme presvedčení, nakoľko ide o neskutočne mäkký a príjemný úplet. Nehreje tak ako froté prestieradlo, preto ho ocenia predovšetkým tí, ktorým býva na froté prestieradlách horúco a potia sa. Výhodou jersey prestieradiel je ich vysoká elasticita, vďaka ktorej sa nemusia žehliť, v porovnaní s froté plachtami nie sú príliš hrubé a dajú sa preto využívať celoročne, v každom ročnom období. Stačí ich natiahnuť na posteľ a je to! Ak túžite po väčšej hrejivosti, určite stavte na thermo verziu jerseyových plachiet.

ako-si-vybrať-tú-správnu-plachtu-na-posteľ-gabonga-sk

Elastan v kombinácii s jersey pre náročných

Prestieradlá s elastanom sú – ako už napovedá aj názov – dokonale elastické, pevné a tvarovo stále, vďaka čomu patria medzi vyhľadávané typy. Plachty SuperStretch s elastanom vyhovujú aj mimoriadne vysokým matracom.

Froté plachty hrejú zo všetkých prestieradiel najviac

Aj froté plachty patria medzi najobľúbenejšie typy prestieradiel. Prestieradlá z froté materiálu sa držia v popularite hneď za jersey plachtami. Zákazníci oceňujú ich vlastnosti hneď z niekoľkých dôvodov: sú napínacie a vďaka gume perfektne „sadnú“ na každý rozmer postele, sú mäkké a pružné, navyše v zime froté tkaniny príjemne hrejú. Veľkou výhodou je, že praním nestrácajú svoju mäkkosť a nie je potrebné ich ani žehliť.

farebne-plachy-na-matrac

Satén - „letný“ materiál, ktorý si vás získa

Dokonalá jemnosť, priam až exkluzívna hebkosť – ten pocit na pokožke vám dopraje len saténové prestieradlo. Tento typ plachty nie je elastický, avšak, je pevný, odolný a v lete dokonale chladivý. Prvotriedne saténové plachty z bavlnenej priadze si zamilujete najmä v letných mesiacoch, kedy ich vlastnosti oceníte niekoľkonásobne!

Viac o posteľnej bielizni nájdete na našom Youtube kanále Gabonga, kde nájdete aj naše rozhovory z Dámskeho magazínu na RTVS.