Čo sme si priniesli z USA, alebo ako lacno vylepšiť každý deň?

Vždy v nás žila túžba pozrieť sa za veľkú mláku, priamo do mesta, ktoré nikdy nespí a navštíviť ho. Do New Yorku. Čo tam budeš robiť? Čo tam chceš vidieť?, dostával som otázky pred odchodom. Moja odpoveď bola možno pre niekoho veľmi prostá – chcem vidieť tú krajinu z ktorej prišiel hamburger, krajinu z ktorej prichádzajú novinky a inšpirácie pre obchodníkov, kde sa rozhoduje o veľkých veciach, previesť sa žltým taxíkom. Ako to dopadlo?

Nad očakávania. Výlet, resp. dovolenka bola súkromná a veril som aj v pracovnú inšpiráciu, že si niečo pozitívne všimnem a prinesiem si to so sebou aby som niečo vylepšil v biznise. To, prečo píšem tento blog má dva významy:

1. Aby som Vám priblížil to, ako žijú ľudia v New Yorku v skratke
2. Aby som sa pochválil, čo som si priniesol (nejde o žiadne hmotné veci)

Ad, 1
Po týždni to zhodnotím takto: ľudia riešia len funkčnosť a praktickosť.

Príkladom sú:
Automatická prevodovka – načo by človek mal radiť rýchlosti, keď to môže robiť auto
Kožené poťahy v autách – jednoduchšia údržba a čistenie
Plastové riady a príbor v 3*/ hoteli – prečo by sme umývali riady, keď nemusíme
Oblečenie – každý nech si dá na seba to, v čom sa cíti pohodlne. Nemusí to vždy vyzerať ako z časopisu
Toaleta – nikde pri toalete sme nevideli praktickú kefu. V mise bolo plno vody a po spláchnutí opäť natiekla voda do misy. Dôvod je jednoduchý – načo ešte po sebe toaletu čistiť, keď sa to dá spraviť tak, že sa toaleta čistí sama.

A veľa ostatných príkladov existuje na to, že američania využívajú svoj čas maximálne a robia maximum vecí naraz vrátane pitia kávy počas cesty do práce alebo z práce z plastových pohárov.

Ad, 2
Slušnosť, ochota poradiť a pomôcť, zdvorilosť

Z 15 ľudí, ktorí nastupovali do autobusu 15 pozdravilo, vodič odzdravil. To isté sa dialo v obchode s potravinami, či oblečením. Predavač za pokladňou pridal aj niečo navyše v podobe rozsiahleho pozdravu.... Áno, pravda bola aj to, čo som čítal v lietadle. Ľudia v New Yorku nechodia, oni sa stále len ponáhľajú. No na druhej strane môžem zodpovedne povedať, že pri otázke na smer cesty nemajú problém zastaviť, poradiť a vysvetliť. V posledný deň pri ceste na letisko metrom sme išli z metra hore po schodoch. Američan v obleku a prehodeným notebookom cez plece, ktorý išiel pravdepodobne do práce, sa pri mne pristavil a ponúkol sa s vynesením kufrov po schodoch.

Z New Yorku som si nepriniesol teda nič nové (okrem pár tričiek a nohavíc) ani zázračné. Potvrdilo sa mi však, že ako málo stačí v podobe úsmevu, ochoty a pozdravu. Tieto ohromné a lacné veci zároveň dokážu vylepšiť deň v súkromí i v práci a pozitívne ovplyvniť nákupné rozhodovanie.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie