Ako si vybrať správny vankúš?

Spánok zaberá tretinu z nášho života, preto by sme rozhodnutie o vhodnom vankúši nemali podceňovať. Správny tvar vankúša ovplyvňuje kvalitu nášho spánku a, povedzme si úprimne, nikto sa nechce každé ráno budiť dolámaný, ale svieži a odpočinutý. Ako sa však v širokom sortimente zorientovať a na čo si pri výbere vankúša dať pozor?

Aké faktory treba vziať do úvahy?

Každý má iný druh spánku a iné spánkové zvyky, preto sa určite nenechajte ovplyvňovať známymi a pri výbere sa riaďte vlastným pocitom pohodlia.

 

Skôr ako sa vyberiete nakupovať „ten pravý“ vankúš, položte si nasledovné otázky:

  • Aká je spánková poloha používateľa?
  • Aký je správny tvar podľa mojej spánkovej polohy?
  • Aký typ výplne bude pre mňa vhodný?

Ich zodpovedaním budete vedieť ľahšie nasmerovať svoje kroky pri výbere.

 

Spánková poloha

Spánková poloha zohráva veľkú úlohu a ovplyvňuje výber pevnosti vankúša. Správny vankúš musí vytvoriť dokonalú oporu hlave a krku, a udržať prirodzenú polohu chrbtice. Nevhodne zvolený vankúš môže spôsobiť celú radu zdravotných ťažkostí.

Ak najčastejšie spíte na chrbte, mali by ste zvoliť vankúš so strednou oporou, ktorý podporuje prirodzené zakrivenie hornej časti chrbtice a vedie k dokonalej pozícii hlavy a krku.

Tí, ktorí spia najčastejšie na boku by si mali zaobstarať vyšší anatomický vankúš na oporu krčnej chrbtice až k ramenám, aby sa zachovala horizontálna poloha hlavy a zabránilo zakláňaniu dozadu.

 

Pre spánkovú polohu na bruchu je vhodný mäkší vankúš, na ktorom bude hlava a krk v pohodlnej polohe a zabráni neprirodzenému vytáčaniu do strán.

Ľudia, ktorí často menia polohu v spánku by sa mali rozhodnúť pre strednú cestu – stredne mäkký a stredne vysoký vankúš, ktorý zabezpečí pohodlný a zdravý spánok či už na chrbte, na bruchu alebo na boku.

 

Typ výplne

Asi vás neprekvapí, že zdravý spánok závisí od správnej zvolenej výplne. Na trhu existuje niekoľko druhov výplní, no úplne jednoducho ich môžeme rozdeliť na 2 veľké skupiny: prírodné a syntetické.

Prírodná výplň

Na Slovensku sa stále tešia veľkej popularite vankúše s páperovou výplňou alebo kombináciou páperie/perie. Ich výhodou je pružnosť a poddajnosť, takže vankúše tohto typu vyhovujú všetkým spánkovým polohám. Páperové vankúše si vyžadujú pravidelné čistenie, aby sa zabránilo prítomnosti roztočov. Preto sa najmä alergici týmto vankúšom vyhýbajú a volia syntetické výplne.

 

Syntetická výplň

Ak ste alergik, iná ako syntetická výplň vo vašom prípade neprichádza do úvahy. Vankúše sú zväčša plnené polyesterovými guličkami, ktorých množstvom sa dá regulovať tvrdosť. Syntetická výplň má hneď niekoľko výhod. Prvú ocenia predovšetkým spomínaní alergici - možnosť prania v práčke, čím sa zabraňuje výskytu roztočov. Polyesterové mikrovlákna majú sami o sebe hypoalergénne vlastnosti a nízku schopnosť navlhnúť.

Okrem polyesteru sa využíva aj pamäťová pena, ktorá sa pridáva do výplne klasických vankúšov alebo sa z nej vyrábajú anatomické vankúše. Vedeli ste, že bola vyvinutá vedcami z NASA, aby uľavila záťaži gravitačnej sily pôsobiacej na telá astronautov pri štarte misií? Postupne sa stala tak populárnou pre svoje unikátne vlastnosti, že z vesmírnych lodí sa dostala až do našich spální.

Pena reaguje na teplo tela, automaticky svoj tvar prispôsobuje a vytvára oporu hlave a oblasti krku. Ak na ňu prestane byť vyvíjaný tlak, vráti sa do pôvodnej polohy. Pamäťová pena je riešením pri bolestiach krčnej chrbtice, prispôsobivý materiál zabraňuje deformácii počas spánku.

 

Tvar vankúša

Vaša spánková poloha napovedá aj o výbere vhodného tvaru vankúša. Pre aký sa teda rozhodnúť?

Po klasickom vankúši siahajú zväčša ľudia, ktorí spia na bruchu alebo často menia v spánku polohu, pretože potrebujú väčšiu flexibilitu.

 

Anatomický vankúš poskytuje oporu pri spaní na boku či na chrbte. Aby sa predišlo deformáciám, tieto spánkové polohy si vyžadujú väčšiu oporu hlavy a krku, ktorú zabezpečí práve anatomicky tvarovaný vankúš.

 

Nazrite do našej ponuky klasických alebo anatomických vankúšov a zlepšite kvalitu svojho spánku.