Ošetrovanie a starostlivosť – 2. Časť: Mýty, fakty, skúsenosti a tipy

Pokračujeme ďalšou časťou na tému ošetrovania posteľnej bielizne a bytového textilu. V tejto časti nájdete časté otázky i odpovede a praktické tipy, ktoré určite pomôžu v starostlivosti a predĺžení životnosti. Táto časť je napísaná v niekoľkých bodoch.

Ošetrovanie a starostlivosť – 2. Časť: Mýty, fakty, skúsenosti a tipy

1. Čím viac prášku na pranie použijem, tým lepšie je bielizeň vypraná.
Toto tvrdenie by sa dalo považovať za logické, no nie je to tak. Pracím prostriedkom vylepšujú ich účinnosť pridané enzýmy a aktívny kyslík. Práve tie majú na svedomí štiepenie organických nečistôt, ktoré dokážu na rozdiel od prostriedkov používaných pred pár rokmi odstrániť odolné škvrny aj pri nižšej teplote. Nielenže ušetríte prací prostriedok, ale aj životné prostredie. Spotrebiteľské testy potvrdzujú, že najúčinnejšími bojovníkmi na znečistenú bielizeň a iný bytový textil sú prostriedky v klasickej práškovej forme. Príkladom môže byť aj prací prostriedok Persil Expert, kde sa na jedno pranie odporúča len 80g prášku. Ešte pred nejakým časom to bolo 100g. Doba ide vpred a preto stačí už menej množstva v zachovanej a lepšej kvalite prania.

 

2. Keď budem prať bielizeň pri vyššej teplote, bude čistejšia.
Omyl. Vyššie teploty výsledok prania nezlepšia, pretože základom pracích práškov a najmä gélov sú spomínané enzýmy. Nad 60 °C sa prejaví až účinnosť bielidiel. Vysoká teplota navyše škodí aj vašej práčke. Zvyšuje sa pri nej usadzovanie vodného kameňa, najmä pri tvrdej vode. Nové modely práčok sa dokážu postarať o šetrné vypratie farebných textílií bez straty farby a tvaru bielizne. Využívajú napríklad pranie už pri teplote 15 °C. Kvalitou sa vyrovná praniu pri 40 °C a pritom ešte ušetríte až 80 % energie. K rozpusteniu pracieho prostriedku určite prispieva aj správna rotácia bubna. Ak používate na pranie rozpustné kapsuly značky Persil – DuoCaps, jednoducho vložte jednu kapsulu priamo do bubna práčky ešte pred pridaním oblečenia. Po kontakte s vodou sa duokapsula ihneď rozpustí a uvolní tak 100 % pracej sily priamo do vlákien oblečenia bez toho, aby pritom zanechala zvyšky obalu. Obsahuje totiž dvojnásobe koncentrované zloženie oproti iným pracím gélom.

 

3. Čím viac aviváže, tým bude bielizeň hebkejšia.
Omyl. Aviváž rovnako ako prášok je potrebné dávkovať podľa návodu a s mierou. Najmenej jej patrí na syntetiku, kde na 4,5 kg postačí 18 ml, na zmiešané tkaniny a vlnu 24 ml a na bavlnu asi 36 ml. Ak sa dávkovanie preženie, naruší sa napríklad nasiakavosť uterákov. Vlákno sa „obalí“ avivážou a nesaje vodu.

 

4. Čím vyššie otáčky, tým je bielizeň viac pokrčená.
Krčenie jednotlivých kusov oblečenia závisí predovšetkým od typu tkaniny. Úroveň odstreďovania výrazne ovplyvní aj samotné sušenie bielizne. Napríklad veľmi odolným materiálom je bavlna. Ak máte doma práčku, ktorá dokáže odstreďovať rýchlosťou až 1 400 otáčok za minútu, výrazne vám skráti čas sušenia bavlnenej bielizne. Vysoké otáčky však nie sú vhodné na jemné tkaniny, pretože tie sú náchylné na krčenie. Aj pre takéto prípady je preto ideálnym riešením technológia na pranie jemnej bielizne. Nedôjde k spusteniu odstreďovania na príliš vysokých otáčkach. V prípade ak neradi žehlíte posteľné obliečky, vyberajte pri nákupe medzi krepovými alebo takými, ktoré majú neýehlivú úpravu.

 

5. Práškový prací prostriedok necháva na oblečení škvrny.
Kľúčovým faktorom efektívneho prania bez zanechania škvŕn je dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku. Pri tekutých typoch je proces rozpúšťania oveľa jednoduchší, a preto sú vhodné najmä na pranie pri krátkych programoch či programoch s použitím nižšej teploty. Naopak sypký prací prostriedok je vhodný na dlhšie pracie cykly. V každom prípade však treba zobrať do úvahy fakt, že v procese rozpúšťania pri oboch typoch zohráva, popri rotácii bubna, dôležitú úlohu aj postupné zvyšovanie teploty, počas ktorého dochádza k postupnému uvoľňovaniu čistiacich látok a ich efektívnemu rozloženiu v rámci náplne. Dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku zaručujú práčky s asymetrickým otáčaním bubna. Tento pohyb sústreďuje tkaniny rovnomerne okolo bubna, vďaka čomu sa prací prostriedok dokonale rozpustí aj pri veľmi nízkych teplotách. Pre dokonalé rozpustenie kapsúl sa odporúča ich vloženie do práčky ešte pred pridaním bielizne do práčky z dôvodu, že pri napúšťaní práčky vodou sa rýchlo kapsula dostane do kontaktu s vodou. Prvá voda je predsa len na dne bubna a kým sa práčka naplní do potrebnej výšky vodou, kapsula je už čiastočne rozpustená

 

6. Časť pracieho prostriedka sa na začiatku prania odplaví do kanalizácie.
V momente, ked odštartujete prací cyklus, práčka začne napúštať vodu do nádrže, v ktorej je osadený bubon. Nádrž je hadicou prepojená s čerpadlom, ktoré po skončení prania alebo pláchania odvedie použitú vodu do kanalizácie. Mnoho ľudí sa preto domnieva, že časť prášku sa pri úvodnom naplňaní spolu s vodou dostane do hadice medzi bubnom a čerpadlom, kde bez využitia „čaká“ na moment, kým ho čerpadlo pošle do kanála. Našťastie vďaka práci inovátorov je aj tento jav už iba minulosťou. Súčasné práčky sú vybavené takzvanou ekologickou gulôčkou, ktorá v správnej chvíli vytvorí bariéru medzi ústim nádrže a odčerpávacím systémom. Práčka teda zúžitkuje celé množstvo použitého detergentu a nič z neho tak nevyjde nazmar.

 

7. Stačí používať jeden program na všetky druhy oblečenia.
To je častá realita v slovenských domácnostiach. Pre dokonalé výsledky prania zohráva dôležitú úlohu najmä typ materiálu. Kľúčovou je nasiakavosť. Štandardne sa programy delia na bavlnené a syntetické. Doplnené môžu byt o špeciálne programy, ako napríklad džínsy. Trendovému farebnému oblečeniu nahrávajú špeciálne programy zohladňujúce farby bielizne.

 

8. Práčka sa čistí sama.
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že bubon práčky je stále čistý a lesklý, opak môže byt pravda. Kľúčovou je predovšetkým starostlivosť, akú svojej práčke venujete. Rovnako jej pravidelné čistenie a odvápňovanie špeciálnymi prostriedkami minimálne dvakrát ročne, čo v konečnom dôsledku výrazným spôsobom ovplyvňuje aj samotnú životnosť práčky. Teplé a vlhké prostredie vytvára ideálne podmienky na tvorbu baktérií. Najcitlivejším miestom v práčke je priestor násypky a čerpadla. I na tento neduh sa však našiel liek. Špeciálny materiál násypky a filtra čerpadla môže znížiť tvorbu a množenie baktérií a plesní. Tým sa výrazne eliminuje aj vznik nepríjemných zápachov.

V ďalšej časti sa dočítate aké účinné sú pracie kapsuly Persil DuoCaps, pridáme reálne fotky a poradíme ako na znečistené matrace.

 

 

Darčeková poukážka

Bezpečný nákup

Veľkoobchod

Hotelový program

Novinky pre váš lepší domov

Zaregistrujte sa a získajte pravidelne horúce novinky, inšpirácie a skvelé akciové ponuky pre váš domov plný krásy a pohody.

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie