Späť

Ako si vybrať správnu posteľnú plachtu / Aký rozmer plachty bude najlepší pre môj matrac?

Poradíme vám, ako si správne vybrať posteľnú napínaciu plachtu k maximálnej spokojnosti. Venovať sa budeme napínacím plachtám s gumičkou (Jersey), ktoré sú veľmi obľúbené a najpredávanejšie na našom trhu. Len Gabonga.sk ich ročné predá niekoľko tisíc kusov.

Až 80% ľudí si kúpi správnu plachtu na posteľ. Patríte do tejto skupiny?

 

Nie je plachta ako plachta. Niekedy sa stretávame aj so zaužívaným názvom prestieradlo. Či plachta na posteľ alebo prestieradlo na posteľ, rozprávame na rovnakú tému. Ako si ale vybrať tú správnu plachtu tak, aby sa nestalo napr.:

  • plachta sa 3 krát vyprala a zmenila farbu z tmavo-modrej na bledo-modrú
  • plachta bola pekná elastická a po troch mesiacoch je plachta vyťahaná
  • kvalita opracovania je veľmi zlá
  • všitá guma na plachte sa roztrhla
  • plachta nie je pekne natiahnutá a nesedí mi

 

To sú len niektoré zlé skúsenosti zákazníkov, ktorí si kúpili nekvalitnú plachtu, či nesprávny rozmer. Ak si kúpite zlú plachtu, nemôžete od nej očakávať stálofarebnosť, príjemný materiál, vysokú kvalitu, pevnosť.... Zväčša kvalita zodpovedá cene, no nie vždy to najdrahšie musí byť aj najlepšie.

 

Čo je Jersey?

Jersey – veľmi obľúbený a najpredávanejší materiál pre posteľné plachty. Jersey predstavuje plachtu z hladkého úpletu. Vyrába sa zo 100% bavlny. Materiál je veľmi jemný. Plachty Jersey sú elastické a dobre sa naťahujú na posteľ. Majú po celom obvode všitú gumu. Odporúča sa ich používať k bavlneným obliečkam, bambusovým, saténovým, krepovým i flanelovým.

 

Referencia zákazníka na naše plachty

Dobrý deň,

Pani Gabika, plachty sú nádherné, farebne snáď úplne identické z internetu a s kvalitou som maximálne spokojná, dúfam, že aj po praniach ostanú v pohode, nie ako tie lacné z obchodu s potravinami, že po dvoch rokoch sa robia dierky na plachte. Ešte raz Vám ďakujem za ochotu a výjdenie v ústrety zaslaním v mnou požadovanom termíne. Viem, že keď by som sa rozhodovala pre plachty, určite len cez Vás.

Prajem všetko dobré a pekný začiatok týždňa.

S pozdravom

 

Iveta D.

 

 

Správny rozmer plachty / rozmer matraca

Odporúčame poznať svoj matrac alebo matrace, na ktoré budete posteľnú plachtu navliekať. Je úplne zbytočné, že ste si vybrali peknú farbu plachty v obchode, keď napokon nebude pekne natiahnutá. Ak nebude dobre sedieť na matraci, skôr sa znehodnotí a spánok nebude komfortný. Potom aj relatívne kvalitná plachta sa môže zdať ako nekvalitná. To len z toho dôvodu, že sme nevybrali správny rozmer.

 

Aký rozmer teda potrebujem?

Dôležité sú tri rozmery. Šírka, dĺžka a výška matraca. Ak ste si zmerali matrac, vyberte si podľa tabuľky. Platí to v prípade, ak uvažujete o kvalitnej napínacej plachty Jersey značky Amitesse.

 

Rozmery

Šírka matraca 

Dĺžka matraca

Výška matraca

Odporúčaná plachta Jersey Amitesse

80

190

15-25

100x200

80

200

15-25

100x200

85

195

15-25

100x200

90

190

15-25

100x200

90

200

15-25

100x200

120

200

15-25

120x200

140

200

15-25

140x200

160

200

15-25

160x200

180

200

15-25

180x200

 

 

Plachty Jersey Amitesse, ktoré nájdete v našej ponuke sú na dĺžku matraca 200 cm a na výšku matraca do 25cm. Samozrejme ešte stále bude plachta po natiahnutí zahnutá dole pod matracom.

 

Aké sú najčastejšie chyby zákazníkov?

Hľadajú veľké plachty a často ich aj kupujú. Hľadajú rozmery 220x200cm, 220x220cm. Často úplne zbytočne, lebo kupujú väčší rozmer plachty ako potrebujú. To len preto, lebo majú obavu o zahnutie. Prenasledujú ich myšlienky ako:

  • aby plachta netrčala
  • aby bola pekne zahnutá až pod matrac
  • radšej väčšia ako menšia
  • s väčšou nič nepokazím
  • len nech nie je malá...

 

To sú úplne zbytočné predsudky vo väčšine prípadov.

Robili sme prieskum matracov predávaných v SR a ČR. Výsledok bol ten, že viac ako 97% matracov má dĺžku do 200 cm a 95% matracov má výšku do 20 cm.

 

Občas má niekto nadštandardný matrac, čo môže znamenať dĺžku viac ako 200cm a výšku viac ako 25 cm. Vtedy má zmysel hľadať aj nadštandardnú plachtu. Tou môže byť super elastická plachta v kvalite Superstretch alebo plachta vyrobená na mieru. Plachty SuperStretch s obsahom elastanu krásne natiahnete aj na matrac vysoký 30cm. Plachta musí na matrac sadnúť, to je základ. Preto by mal zákazník kupovať plachtu podľa rozmerov matraca. V prípade pochybností je lepšie sa opýtať predávajúceho.

 

Stálofarebnosť

Je fajn, keď posteľná plachta kúpená pred rokom má stále rovnakú farbu. Posteľné Jersey plachty značky Amitesse túto vlastnosť majú. Farbenie môže byť priamkové alebo reaktívne. Podozrivo nízka cena plachty môže naznačovať, že materiál je farbený priamkovým farbením. V konečnom dôsledku je viac ako pravdepodobné, že farba môže zmeniť skôr či neskôr svoj odtieň. Pravé reaktívne farbenie materiálu zabezpečí stálofarebnosť materiálu a posteľná plachta si udrží svoj farebný odtieň, ktorý mala pri kúpe. Reaktívne farbenie látky je použité pri všetkých plachtách Amitesse.

 

Farebnica plachiet Jersey, značky Amitesse

 farebnica plachiet

 

 

Materiál

Jersey, Froté, Superstretch, Thermo, saténové.... Je veľa prevedení. Najpredávanejšie sú napínacie plachty Jersey, ktoré sú vyrábané zo 100% bavlny. Pekne sadnú na matrac, po obvode je všitá guma a cenovo sú veľmi prijateľné.

 

Jersey plachty sú u nás najpredávanejšie plachty. Je použitá 100% bavlna, sú hladké a praktické. Jersey plachty nemusíte žehliť. Jednoducho ich natiahnete na posteľ, majú všitú gumu po celom obvode a preto pekne sadnú. Sú vhodné na celoročné používanie ako v lete tak i v zime. Kto má rád teplo, ten má možnosť siahnuť po plachte Froté.

 

Froté plachty sú druhé najobľúbenejšie. Tu už nie je použitá 100% bavlna. Zväčša ide o kombináciu bavlny (80%) a polyesteru (20%). Plachty sú hrejivé a vhodné do chladnejšieho obdobia, avšak neodporúčame ich pre veľmi citlivých ľudí. Tieto plachty neodporúčame v kombinácii s obliečkami z bavlneného saténu. Tiež ich nie je nutné žehliť.

 

Jersey plachty s elastanom. Obchodný názov pre elastan je lycra a preto sa niekde môžete stretnúť s lycrou a niekde s elastanom. Stále pôjde o rovnakú prímes. Tieto plachty sú hladké a majú rovnaké praktické vlastnosti ako bežné plachty Jersey. Ich výhoda súvisí s prímesou elastanu. Toho je tu cca. 3% a zvyšok je bavlna. Práve elastan zabezpečí vyššiu tvarovú stálosť aj po dlhom čase, vyššiu elasticitu a pevnosť. Tieto plachty sú veľmi vyhľadávané náročnými zákazníkmi pre ich kvalitu a dlhú životnosť. Obľúbené sú aj v krajinách západnej Európy, kde je na trhu veľa vysokých matracov. Plachty SuperStretch natiahnete aj na matrace výšky 30cm. 

 

Ošetrovanie

Kvalitné napínacie plachty na posteľ poznáte aj podľa toho, pri akej teplote ich môžete prať. Štandardom je odporúčané pranie pri 40 stupňoch v domácom prostredí. Je dobré, keď výrobca povoľuje pranie pri 60st.. To je tiež náznak kvality a toho, že verí svojmu produktu. Práve plachtu značky Amitesse môžete prať pri 60st a výrobca garantuje jej kvalitu a stálofarebnosť.

 

Kvalitné plachty nájdete v našom obchode. Kliknite na obrázok. 

plachty na posteľ

Plachty na posteľ

 

 

Zaujal vás tento článok? Mohol by byť užitočný pre niekoho z vášho okolia?

Zdieľajte ho:

 

 

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie